Jak dobrać właściwy śrut na polowanie

23-07-2020

Temat doboru właściwej średnicy śrutu wraca w rozmowach między myśliwymi jak bumerang. Gdy zaczyna się sezon na kaczki rośnie liczba zapytań o wybór właściwej amunicji na pióro. Równolegle zaczynają się grzywacze, które charakteryzuje inna budowa ciała. Jesień kieruje naszą uwagę na kolejne gatunki zwierzyny jak bażanty, kuropatwy, gęsi, lisy , borsuki, zające... . Myśliwy ma o czym myśleć i nad czym się zastanawiać by każdy oddany strzał był możliwe skuteczny przy tym nie rozbijał nadmiernie tuszy.

Według Polskiego prawa z amunicji śrutowej możemy polować na wszystkie dopuszczone do polowania gatunki zaliczane do zwierzyny drobnej. Jako ciekawostkę można uznać fakt że w przeszłości ze śrutu można było polować również na sarny a także na wilki. W takich krajach jak przykładowo Dania śrut dalej jest dozwolony i uznawany za skuteczny do polowania na sarny. Maksymalna średnica śrutu dopuszczonego do polowania w Polsce to 4,5 mm. Wiele osób ma własne przekonania, które ciężko jest zmienić. Dlatego warto skupić się na faktach.

polowanie na kaczki

FAKTY:

Przykładowy nabój 12/70 z naważką śrutu 32 gramy wystrzelony z tej samej lufy:

Im większa średnica śrutu tym:

  • mniej śrucin w naboju
  • gorsze pokrycie śrucin
  • większy zasięg mają pojedyncze śruciny
  • Mniej bezpieczny jest strzał

Im mniejsza średnica śrutu tym:

  • Więcej śrucin w naboju
  • Lepsze pokrycie wiązki
  • Mniejszy zasięg śrucin
  • Bezpieczniejszy jest strzał

PRAWO:

Maksymalna dopuszczona średnica śrutu do polowania : 4,5 mm

Maksymalna dopuszczona odległość strzału śrutowego : 40 m

amunicja śrutowa Fiocchi

BEZPIECZEŃSTWO

Duża średnica śrucin to większa waga pojedynczej śruciny. Co przekłada się na wolniejsze wytracanie energii wraz z pokonywanym przez wiązkę dystansem. Dlatego ryzyko niebezpiecznych rykoszetów jest w przypadku amunicji o numerze 0 o wiele większe niż w przypadku amunicji o numerze 4.

SKUTECZNOŚĆ

Lata doświadczeń w polowaniu amunicją śrutową pozwoliło na zbudowanie preferencji myśliwych odnośnie doboru właściwej amunicji śrutowej na polowaniu. Założenia dotyczące skutecznego strzału śrutowego są odmienne od strzału kulowego. Strzał kulowy ma dostarczyć szok uderzeniowy do obszarów witalnych zwierzyny, powodując wewnętrzne obrażenia. W przypadku amunicji śrutowej do tuszy zwierzyny ma dotrzeć możliwie duża liczba śrucin przekazująca w jednym momencie falę uderzeniową powodującą szok. Różne opracowania mówią o liczbie śrucin, które po dotarciu do tuszy danego gatunku zwierzyny, gwarantują efekt szokowy. W praktyce musimy sobie uświadomić że im większa odległość strzału tym gorsze będzie skupienie wiązki śrutu , tym mniejsza będzie jego prędkość i tym mniejsza będzie energia.  Na większą skuteczność strzału na dalszych dystansach znaczenie mają takie parametry jak: parametry amunicji, długość luf czy zastosowane czoki. Maksymalna odległość strzału do 40m jest racjonalna dla charakterystyki przeciętnej śrutowej broni myśliwskiej. Celne oddanie strzału na regulaminowym dystansie, powinno gwarantować skuteczne pozyskanie zwierzyny. 

 

DOBÓR ŚREDNICY ŚRUTU W AMUNICJI DO ZADANIA

Najważniejsze jest żeby dostarczyć do celu możliwie dużą liczbę śrucin. W celu przekonania się o sprawności naszej broni z daną amunicją powinniśmy sprawdzić pokrycia wiązki na strzelnicy. Da nam to wyobrażenie jakie pokrycie celu na jakim dystansie oferuje nasza broń w połączeniu z daną amunicją. Bywa że jeden rodzaj amunicji da dużo gorsze wyniki niż drugi. Dlatego nie należy bagatelizować wyboru śrutowej amunicji myśliwskiej. 

Przygotowaliśmy dla was tablę pozwalającą dobrać właściwą średnicę śrutu do zadania na przykładzie amunicji Fiocchi:

wybór śrutu na polowanie

 

Na stronie sklepu Besthunters znajdą Państwo szeroką ofertę amunicji śrutowej do celów łowieckich i sportowych.

Pod linkiem poniżej znajduje się oferta sklepu dla amunicji śrutowej myśliwskiej:

https://besthunters.pl/category/amunicja-amunicja-srutowa-mysliwska