Jeden strzał rzecz o prawdziwej broni myśliwskiej

21-05-2020

Precyzja

 

W broni łamanej z jedną lufą kulową dla precyzji strzału, nie bez znaczenia jest to aby układ optyczny lunety znajdował się w jednej osi z układem lufy, tak jak ma to miejsce w sztucerach powtarzalnych. Dlatego właśnie horyzontalny układ luf kulowych nie jest najlepszym rozwiązaniem dla broni, która ma być celna na dystansie 200m i dalej. W związku z powyższym, lufę kulową, konstruktorzy broni precyzyjnej umieszczają w jednej lini pod lunetą tak aby punkt celowania pokrywał się z parabolą lotu pocisku. Jest to oczywiście uproszczony wniosek ponieważ znaczenie mają również siły oddziałujące na na złączone lufy podczas strzału. Inaczej pracuje układ pionowy a inaczej horyzontalny. Jednak są to niuanse prowadzące nas do wniosku postawionego powyżej. Sam układ luf nie wystarczy do tego aby broń była precyzyjna. Pracują na to rozwiązania związane z ryglowaniem zamka, praca systemu spustowego, powtarzalność pracy luf, odpowiednio dobrana amunicja… Słowem jest to niezwykle zawiłe zagadnienie przekładające się na często bardzo wysokie ceny produktu spełniającego surowe wymagania.

 

 

 

Koncepcja nr 1: Kombinacje

 

Broń kombinowana ma tę zaletę że jesteśmy gotowi na wymarzone scenariusze w łowisku. Najprostsza kombinacja to kniejówka czyli połączenie lufy śrutowej i kulowej. Rozwinięcie tej koncepcji to dryling, gdzie dołożona została jeszcze jedna lufa śrutowa. Dalej mamy kombinacje dwóch luf kulowych tworzących ekspres w układzie pionowym lub horyzontalnym. Następnie pojawiają się bergstutzeny czyli połączenie dwóch luf kulowych w różnych kalibrach. Bockdrylingi , vierlingi… jak to w kombinacjach jest ich bardzo dużo. Odpowiednie dobranie tego typu broni do łowiska, pozwala być gotowym na spotkanie tak ze zwierzyną grubą jak i drobną. Nie bez znaczenia jest również niezaprzeczalna użytkowość tej samej broni na polowaniach zbiorowych.

 

 

Koncepcja nr 2: Minimalizm

 

Dla wielu myśliwych liczy się to aby uprościć ekwipunek dźwigany na polowaniu. Często istotne jest również to by broń była możliwie smukła i elegancka. Z połączenia tych dwóch rzeczy zrodziła się koncepcja kipplaufa czyli sztucera łamanego z jedną lufą kulową. Taka broń jest wręcz idealnym kompanem na długie wędrówki po łowisku. Na rynku dostępne są bardzo różne konstrukcje tego typu broni. Nowoczesne systemy, sprawiają że jest to broń niezwykle powtarzalna w swoich osiągach. Ruchome bloki, systemy ryglowania, pływające lufy konstruktorzy prześcigają się w rozwiązaniach. W efekcie otrzymujemy broń o osiągach sztucerów precyzyjnych, zamkniętą w pięknej, klasycznej i lekkiej koncepcji sztucera łamanego. Wyprodukowanie takiej broni jest kosztowne ale jest to często jedna inwestycja na życiową przygodę z łowiectwem.   Z drugiej strony znajdziemy również tanie konstrukcje, które spełnia ją wymagania stawiane na polowaniu do 200m. Jak to w uboższych konceptach nie będą tak dopracowane jak topowe modele ale w polskich realiach sprawdzą się bez zarzutu.   

 

Klasyczne Konstrukcje = Cierpliwość i wyrozumiałość

 

Klasyczne kniejówki, drylingi, ekspresy oraz kipplaufy wymagają cierpliwości. Nie jest to broń do oddawania serii na strzelnicy. Każdy strzał należy wykonać na chłodnej lufie by punkt przystrzelania nie zmieniał się w wyniku rozszerzania się rozgrzanej stali. Ustawienie takiej broni wymaga poświęcenia czasu ale robi się to raz a w przyszłości jedynie kontroluje powtarzalność nastaw. Zaskakująca bywa precyzja takiej broni, jednak jej odkrycie będzie dane osobom, które poświęcą czas na sprawdzenie różnego rodzaju amunicji w dużych odstępach czasu. Niektórzy strzelcy czekają nawet 30 min między strzałami na strzelnicy aby zapewnić te same warunki pracy. Sprawdzenie grupy trzech strzałów zajmuje w takiej sytuacji nawet półtorej godziny. Dodatkowym smaczkiem jest fakt że na rynku dostępne są jednostki będące niemal dziełami sztuki. Są to często leciwe pozycje a wśród nich można wyszukać te perełki w znakomitym stanie technicznym.

Polecamy zapoznać się z aktualną ofertą w Komisie Best Hunters. Na ulicy Jutrzenki zawsze znajdą się ciekawe propozycje pięknej broni, czekającej na nowego właściciela.

 

 

Nowoczesne konstrukcje = Klasyczny linia i bezkompromisowa precyzja 

 

Obecnie technika poszła do przodu, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nowoczesnego myśliwego, jednak koncepcja jednego strzału pozostała. Na rynku znajdują się konstrukcje o znacznie większej tolerancji na rosnącą temperaturę luf. Lufy w nowoczesnej broni kombinowanej, regulowane są przez różne systemy węzłów, które pozwalają na swobodny ruch lufy. Taki system pozwala również na oszczędność w końcowej wadze zestawu. W nowoczesnych kipplaufach zastosowane są systemy zapewniające powtarzalność kolejnych strzałów.  Dzięki takim rozwiązaniom możemy skutecznie trenować z naszej ulubionej jednostki bez czasochłonnego studzenia. Wśród niektórych modeli znajdą się i takie przewidziane do typowo długodystansowych kalibrów takich jak nawet 338 Lapua magnum. Co potwierdza kierunek rozwoju takich konstrukcji o zaawansowane systemy ryglowania. Dzięki czemu nie kaliber dopasowuje się do typu broni a broń do kalibru. Typowe naboje z kryzą zaprojektowane w przeszłości specjalnie pod kątem broni łamanej, nie stanowią już ograniczenia.

 

Psychologia jednego strzału.

 

W gruncie rzeczy to czego potrzebujemy na polowaniu na zwierzynę grubą to jeden celny strzał. Jeden nabój kulowy w komorze, jest pewnym ograniczeniem. Podświadomość podpowiada że mamy tylko jedna szansę, która trzeba wykorzystać jak najlepiej. Ten jeden strzał oddany jest w najkorzystniejszym momencie. Unikamy pochopnych decyzji i zdecydowanie lepiej i spokojniej planujemy nasze działania. Opanowanie strzelca w często emocjonujących chwilach sprawia że popełniamy mniej błędów.

 

Optyka na broni łamanej:

 

Aby broń łamana cieszyła oko dobieramy do niej optykę która nie zdominuje jej prezencji. W starszych konstrukcjach broni kombinowanej zdecydowanie jako górną granicę należy przyjąć parametry z okolic 2-12x50 lub mniejsze. Są to lunety uniwersalne które wykorzystamy na każdym rodzaju polowania w Polsce. Co więcej, pozwalają na skuteczne oddanie strzału również do zwierzyny drobnej z lufy gładkiej. Ponadto znakomicie sprawdzą się również jako celownik na polowania zbiorowe. Dobrej jakości  luneta o większych parametrach będzie już dłuższa i wyposażona w pokrętło regulacji paralaksy. W klasycznej broni mniej znaczy więcej.

Jeżeli chodzi o kipplaufy to możemy pozwolić sobie na lunety o większych przybliżeniach. Odchodzi nam element strzału z lufy gładkiej. Nie jest to również typowa broń na zbiorówki. W związku z powyższym możemy pokusić się o większe powiększenia, które są preferowane przy dalekich strzałach.

Poniżej kilka propozycji znakomitych lunet do broni łamanej. Seria myśliwskich lunet Continental znajduje się w stałej ofercie naszego sklepu Best Hunters:

Podsumowanie

 

Bezspornie kulowa broń łamana, nie jest propozycją dla każdego. Wiele osób zdecydowanie preferuje nowoczesne repetiery oferujące szybkie systemy przeładowania. Na szczęście mnogość oferty na rynku pozwala na dobranie właściwej broni do prywatnych preferencji. Jednak spojrzenie w kierunku klasycznej koncepcji łowiectwa, gdzie szacunek i zaduma nad pozyskaną zwierzyną to podstawa, przechodzi przez myśl każdego prawdziwego myśliwego. Polowanie z bronią pozwalająca na oddanie jednego strzału wskazuje na to że liczy się dla nas właśnie przygoda, etyka a jak się przydarzy szansa to ten jeden celny strzał.