Jedna luneta na polowanie indywidualne i zbiorowe

07-09-2020

Wielu myśliwych stara się znaleźć złoty środek w postaci jednej lunety na każdą okazję. Sezon łowiecki przynosi kolejne wyzwania. Od polowania indywidualnego na zwierzynę grubą przez drapieżniki po wyczekiwane zbiorówki. Nie jest możliwe dobranie jednej lunety, która będzie idealna do każdego zastosowania. Na polowanie zbiorowe najlepszym wyborem będzie dobranie biegówki z krotnością bliską x1 i szerokim polem widzenia. Na polowanie indywidualne konieczne jest użycie lunety jasnej, która sprosta słabym warunkom oświetleniowym na początku i na końcu dnia. Ponadto w wielu sytuacjach komfortowe jest posiadanie odpowiedniego powiększenia obrazu w lunecie. Należy zatem sformułować pytanie, czy możliwe jest wybranie jednej lunety, z której będziemy zadowoleni na każdym rodzaju polowania.

Luneta Continental 1,5-9x42

Z różnych względów wielu myśliwych decyduje się na złoty środek czyli lunetę, która wykorzystamy na każdym polowaniu. Taki wybór praktycznie zawsze obarczony będzie wybraniem parametrów, które będą preferowane do jednego użycia. Jak w każdej dziedzinie coś kosztem czegoś. Znane powszechnie powiedzenie mówi że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. W rzeczywistości polowanie polowaniu jest nierówne. Myśliwi mają różne łowiska, różną liczbę wyjść na polowania indywidualne i różną liczbę wyjść na polowania zbiorowe. Zakładając że na polowaniu indywidualnym ogranicza nas regulaminowy dystans strzału do 200 m okazuje się że nawet z lunety o powiększeniu x4 jesteśmy w stanie skutecznie polować. Fakt ten udowodniony został przez wielu starszych myśliwych, których pierwsze lunety miały stałe powiększenie x4. Czasy się jednak zmieniają i w optyce sportowej poczyniły się znaczne postępy. Obecnie niczym dziwnym a wręcz pożądanym jest obecność podświetlenia punktu celowniczego w lunecie. W ofercie wielu producentów znajdują się lunety o bardzo szerokim zakresie powiększeń. W rezultacie wszystko sprowadza się do świadomej analizy oraz zasobności portfela.

Vector Optics Continental 1,5-9x42

Wybieramy uniwersalną lunetę:

Założenia:

 • Wykorzystanie na polowaniu zbiorowym
  • Przepisy określają że na polowaniu zbiorowym możemy użyć tylko takiej lunety, której krotność minimalna nie jest większa a niż x3. Na względzie jednak trzeba mieć fakt że luneta o powiększeniu x3 nie będzie oferowała szerokiego pola widzenia, co będzie miało wpływ na komfort strzelecki w dynamicznie zmieniających się sytuacjach strzeleckich.
 • Jasność zapewniająca skuteczne polowanie w trudnych warunkach oświetleniowych
  • Na polowaniu indywidualnym dużą cześć zajmują wyjścia poranne i wieczorne. O poranku z każda minutą robi się coraz jaśniej więc w większości sytuacji jasność lunety nie będzie tak istotna. Natomiast wieczorem wiele spotkań ze zwierzyną odbywa się w ostatnich minutach dnia. W nocy w zależności od światła odbijanego od księżyca też możemy mieć bardzo komfortowe warunki oświetleniowe lub graniczne. Szukając lunety, która sprosta temu zagadnieniu, skupimy się na tych lunetach, które posiadają średnicę obiektywu w przedziale 42mm do 56mm. Wielu producentów chwili się jasnością swoich produktów. Wpływa na nią wspomniana średnica obiektywu, użyte powiększenie oraz transmisja światła w układzie optycznym. Warto przed zakupem przekonać się o sprawności lunety w łowisku.
 • Wielkość lunety
  • To dla wielu osób bardzo istotny parametr. Duże lunety nie będą ładnie prezentować się na broni kombinowanej. Będą też dodatkowym obciążeniem w trakcie polowania z podchodu.
 • Wygląd
  • Jest to cecha, którą ocenić musi każdy myśliwy we własnym zakresie. Jedni lubią możliwe smukłe konstrukcje a innym nie przeszkadza taktyczny charakter celownika. O gustach się nie dyskutuje.

Continental 2-12x50

Podsumowanie:

Wybranie lunety idealnej jest zadaniem niemożliwym do wykonania. Jednak łącząc powyższe rozważania można założyć że luneta uniwersalna musi mieć szerokie pole widzenia, zaczynające się od 20m na 100m. Takie pole pozwala już na skuteczne i w miarę komfortowe celowanie w dynamicznych sytuacjach strzeleckich, na krótkich dystansach. Mamy z nimi do czynienia np. podczas polowania zbiorowego. Przeglądając ofertę producentów okazuje się że pole widzenia większe niż 20m na 100m znajdziemy już w niektórych lunetach których powiększenie minimalne zaczyna się od x2. Takie powiększenie pozwala również na komfortowe namierzenie przemieszczającego się celu nawet na niewielkich odległościach.

Jasność lunety umożliwiającą nam skuteczne polowanie w trudnych warunkach oświetleniowych znajdziemy w lunetach z obiektywami z przedziału x42 do x56.

Komfortowe powiększenie obrazu które pozwoli nam na sprawne polowanie na dystansie do 200 m znajdziemy już w wartości x6.

Łącząc powyższe fakty szukamy lunety o parametrach:

 • Minimalne powiększenie obrazu 1-2x
 • Pole widzenia większe niż 20m na 100
 • Średnica obiektywu 42mm do 56mm
 • Powiększenie obrazu powyżej x6
 • Podświetlana siatka celownicza.

Powyższe atrybuty spełniają następujące lunety znajdujące się w ofercie  Best Hunters:

PRODUCENT MODEL PARAMETRY POLE WIDZENIA NA 100m DŁUGOŚĆ WAGA LINK
Vector optics Continental 1,5-9x42 28m 335 mm 580 g LINK
Swarovski Z6i 1,7-10x42 25,5 324 mm 490 g LINK
Swarovski  Z8i 1,7-13,3x42 25,2 336 mm 620 g LINK
Kahles Helia 2-10x50 21m 341mm 585 g LINK
Vector optics Continental 2-12x50 21m 335 mm 605 g LINK
Swarovski  z6i 2-12x50 21m 343 mm 540 g LINK
Swarovski  Z8i 2-16x50 21m 356 mm 675 g LINK

 

Spośród tych lunet im mniejsza krotność tym większe pole widzenia, tym lepiej dany celownik nadaje się do użycia na polowaniu zbiorowym. Im większa średnica obiektywu tym jaśniejszy obraz otrzymamy w lunecie. Im większe powiększenia obrazu tym lepiej dostrzeżemy szczegóły na dalszym dystansie celowania. Na koniec zostaje obejrzenie produktu i przekonanie się o tym czy rzeczywiście spełnia on nasze wymagania.

 

Luneta continental 1,5-9x42