Kaliber przyszłości 6,5 mm Creedmoor

15-02-2021

Kaliber 6,5 creedmoor miał swoja premierę w 2007 roku. Koncepcja dla tego projektu była jasna, stworzyć nabój przeznaczony dla strzelectwa długodystansowego, który spełni następujące założenia:

 • Długość całkowita naboju podobna naboju .308 win., pozwalająca na użycie w krótkiej akcji zamka
 • Lepszy zasięg skutecznego strzału od kalibru .308 winchester
 • Mniejszy dryf boczny pocisków (wrażliwość na wiatr) od .308 winchester
 • Mniejszy odczuwalny odrzut od .308 winchester
 • Budowa pozwalająca na użycie długich długodystansowych pocisków o średnicy 6,5mm (.264) o wysokim współczynniku balistycznym.
 • Niska cena zakupu amunicji 

6,5 Creedmoor

"W praniu" pojawiły się kolejne założenia:

 • Zwiększona żywotność lufy względem kalibrów używanych na zawodach strzeleckich o średnicach 6mm i 6,5mm
 • Konstrukcja pozwalająca na użycie w platformie AR-10

Były to założenia postawione w celu stworzenia precyzyjnego kalibru, który pozwoli na rywalizację w zawodach w strzelectwie długodystansowym na najwyższym poziomie za nieduże pieniądze. Jest to kaliber w kuluarach nazywany ".260 Remington done right" (wolne tłumaczenie .260 Remington ale zrobiony dobrze).

6,5 creedmoor

Jest to również kaliber, który w ma pozwolić na skuteczną rywalizację nowych w sporcie zawodników, bez konieczności elaboracji amunicji. Z kolei dla tych elaborujących, miał być możliwie przyjazny, co ma przełożyć się na szybkie znalezienie precyzyjnych grup. 

Założeniem konstruktorów było też aby producenci amunicji wykorzystywali ogólnodostępne do elaboracji komponenty tak aby odtworzenie "przepisu" na na daną amunicję stało się możliwie proste. Firma Hornady na paczkach amunicji tarczowej 6,5 creedmoor wręcz udostępnia opis komponentów wykorzystanych do produkcji naboju.

6,5 Creedmoor został zaprojektowany na bazie łuski mało popularnego kalibru .30 TC. Ten z kolei miał oferować podobne właściwości co 30-06 springfield w łusce zbliżonej długością do .308 winchester. Gdzie trzech się kłuci tam czwarty korzysta. .30 TC okazał się być marketingowym niewypałem a tylnymi drzwiami wskoczył 6,5 creedmoor. Koncepcję od początku wspierała firma Hornady. Dzięki temu za tą konstrukcją stanęła szeroko zakrojona kampania promocyjna. Początkowo nowy koncept miał nazywać się na cześć jednego z twórców 6,5 DeMille. Jednak on sam zdecydował że ciekawszą nazwą będzie 6,5 Creedmoor co jest nazwą firmy, w której pracował oraz miejscem odbycia się pierwszych amerykańskich narodowych zawodów strzelectwie maczowym.  

Od lewej strony naboje: .308 win, .30 TC , 6,5 Creedmoor

Od lewej strony naboje: .308 winchester , .30 TC , 6.5 Creedmoor

Łuska 6,5 creedmoor posiada ramiona o kącie 30 stopni. Dzięki takiemu rozwiązaniu przy długości całkowitej naboju zbliżonej do kalibru .308 winchester możliwe jest osadzenie długich długodystansowych pocisków  w kalibrze 6,5mm (.264). Baza łuski jest identyczna do tej w kalibrze .308 winchester co pozwala na zastosowanie naboju w każdym popularnym systemie sztucerowym. łuska został zwężona o około 0,2mm co ułatwia przeładowanie. Amunicja seryjna nie przekracza 58000 psi co pozwala na osiągnięcie z pociskiem 140 grn prędkość wylotową w okolicach 856m/s (z lufy 25 cali).

Fiocchi 6,5 creedmoor sirocco II

Porównania z innymi popularnymi w strzelectwie precyzyjnym kalibrami wykazały lepszą charakterystykę 6,5 Creedmoor.  Kaliber wymaga mniej prochu od innych kalibrów 6,5 do osiągnięcia podobnej prędkości wylotowej, przy założeniu użycia tego samego pocisku. Co za tym idzie mniejszy jest odrzut więc i łatwiejsze wejście strzelca w skład do kolejnego strzału. Długodystansowe pociski 6,5 mm znane są z bardzo dobrego współczynnika balistycznego. Przekłada się to na znakomite zachowanie prędkości w locie oraz odporność na dryf boczny wywołany wiatrem. Krótka łuska z długą szyjką pozwala na nieinwazyjne dla prochu, osadzenie niemal każdego pocisku do masy 160grain. 

6,5 creedmoor fiocchi

Oczy strzelców otworzyły się po oględzinach tarcz znanych w środowisku zawodników. Kaliber jest stabilny, niekapryśny dlatego znalezienie precyzyjnej amunicji nie przysparza większej trudności. Lufy w 6,5 creedmoor charakteryzują się stosunkowo długa żywotnością. Niektóre opracowania wskazują na około 2180 strzałów zanim pojawią się pierwsze objawy zużycia, wpływające na precyzję strzału. Jeden z długodystansowych testerów kalibru Ray "RayDog" Sanchez po wizycie na strzelnicy stwierdził iż w połączeniu ze sztucerem Tubb 2000, 6.5 creedmoor jest tak precyzyjny że aż nudny. Osiągał on na dystansie 1000 yardów regularne grupy poniżej jednego moa.

Obecnie w ofercie producentów broni tytułowy kaliber jest już niemal obowiązkową pozycją dla wyboru w danym modelu broni. Jest to znakomity pomysł na uniwersalny kaliber, do precyzyjnych, często długodystansowych zadań na strzelnicy, który sprawdzi się na polowaniu i będzie pasował również do platformy AR-10.

6,5 creedmoor fiocchi

STRZELECTWO

Zalety dla strzelectwa:

 • Stosunkowo długa żywotność lufy względem innych długodystansowych kalibrów o średnicy 6,5
 • Nieduży odrzut
 • Łatwo osiągalna precyzja
 • Znakomite właściwości balistyczne długodystansowych pocisków o średnicy 6,5 mm (.264)
 • Rosnąca popularność kalibru a co za tym idzie łatwo dostępna broń i amunicja
 • Łatwa konwersja broni do kalibru 6,5 Creedmoor

W wielu konkurencjach precyzyjnych 6,5 creedmoor zajmuje czołowe lokaty. Coraz więcej strzelców przechodzi na tę stronę mocy. Jest to de facto kaliber stworzony do precyzyjnych zadań strzeleckich. Szturmem zdobywa kolejne rzesze fanów. To co było założeniami kalibru stało się faktem. Jest tani, jest łatwy, obsługuje znakomite pociski długodystansowe. Jest to znakomity wybór kalibru, który pozwala się skupić na doskonaleniu umiejętności strzeleckich. 

6.5 creedmoor kaliber fiocchi

ŁOWIECTWO

Zalety dla łowiectwa:

 • Nieduży odrzut
 • Łatwo osiągalna precyzja
 • Znakomita praca pocisków w tuszy grubej zwierzyny do odległości około 300m
 • Szeroka gama dostępnych pocisków myśliwskich o średnicy 6,5mm (.264)
 • Rosnąca gama amunicji myśliwskiej
 • Możliwość zastosowania krótkiej akcji zamka co przekłada się na szybsze przeładowanie broni
 • Amunicja o energii większej niż 2000j na 100m co pozwala na polowanie na jelenie i duże dziki w Polsce
 • Amunicja o energii większej niż 2500j na 100m co pozwala na polowanie w przyszłości na łosie w Polsce

Wykorzystanie kalibru 6,5 creedmoor w łowiectwie, po tak dużym sukcesie w strzelectwie sportowym, było naturalną koleją rzeczy. Wysoka gęstość sekcyjna długodystansowych pocisków 6,5mm ma znakomity potencjał do pracy w tuszy. Obecnie na rynku znajduje się wiele rodzajów amunicji z pociskami stricte myśliwskimi. 6,5 creedmoor jest oferowany w wielu rodzajach broni myśliwskiej, nawet takiej niekoniecznie nawiązującej do broni sportowej. Przykładem są typowo myśliwskie modele kipplauf (jednostrzałowy sztucer łamany) Merkel K5 czy sztucer jednostrzałowy Ruger no.1. Wśród  myśliwskich sztucerów powtarzalnych wybór jest już ogromny. Mleko się wylało. Sukces tego kalibru zakorzeniony został tak głęboko że coraz częściej sięgają po niego myśliwi również w Polsce. Mimo iż na rynku znajduje się wiele kalibrów 6,5mm o znacznie większej prędkości wylotowej, przy założeniu użycia tego samego pocisku. Można ze spokojem przyjąć że nic więcej niż 6.5 creedmoor  na polowaniu indywidualnym z pociskiem 6,5mm nie potrzeba.

UŻYCIE MILITARNE

Zalety dla użycia militarnego:

 • Znakomite właściwości balistyczne długodystansowych pocisków o średnicy 6,5 mm (.264)
 • Łatwa konwersja dotychczasowo używanej broni do nowego kalibru 6,5 creedmoor
 • Niemal pod każdym względem lepsza charakterystyka względem powszechnego kalibru 7.62×51mm
 • Szansa na użycie jednego kalibru w broni snajperskiej, szturmowej i maszynowej
 • Nieduży odrzut
 • Łatwo osiągalna precyzja

O właściwościach balistycznych i obalających 6,5 creedmoor napisane zostało już wiele. Znakomita charakterystyka nowego kalibru nie umknęła decydentom ze środowiska militarnego. W 2017 roku zostały przeprowadzone testy bojowe przez specjalne jednostki Stanów Zjednoczonych. 6,5 Creedmoor wypadł w nich znakomicie. Na wielu polach znacznie odbiegając od dotychczasowo używanych kalibrów. W porównaniu z 7.62×51mm (niemal identyczny militarny odpowiednik .308 winchester) prawdopodobieństwo trafienia celu na 1000m wzrosło dwukrotnie. Efektywny zasięg kalibru okazał się być o połowę większy, przy znacznie mniejszej wrażliwości na dryf boczny oraz mniejszym odczuwalnym odrzucie. To zadecydowało że USA wprowadza obecnie 6,5 creedmoor jako uniwersalny kaliber do broni snajperskiej, szturmowej oraz do lekkich karabinów maszynowych. Kolejne decyzje o wymianie, poparte są łatwą konwersją istniejącej broni do nowego kalibru.

6,5 creedmoor

6,5 creedmoor to bez wątpienia kaliber, który będzie zdobywał coraz to większa rzeszę wielbicieli. Przemawia za nim uniwersalność oraz ogromne wsparcie marketingowe, którego pozazdrościć może nie jeden dawno zapomniany kaliber. Jest to konstrukcja, która ma wszystko to czego poszukuje się w nowoczesnym kalibrze:

 • Duża gama dostępnej amunicji
 • Duża gama dostępnych pocisków
 • Akceptowalny przez każdego strzelca odrzut
 • Łatwo osiągalna precyzja
 • Akceptowalna żywotność lufy 
 • Krótka łuska umożliwiająca szybkie i sprawne przeładowanie

Słowem kaliber kompletny, który już w roku 2020, zaraz po .308 winchester znajduje się na szczycie listy życzeń klientów na świecie.