Karabinek JP Enterprises JP-15 Professional RR 14,5"

28-09-2020

JP-15 Professional Ready Rifle

Jest wiele karabinków i jest JP, a wśród JP jest Professional Ready Rifle, czyli wyjątkowe połączenie karabinka sportowego z bronią przeznaczoną do zastosowań „taktycznych”. W skrócie można powiedzieć, że to broń służbowa powstała na bazie doświadczeń wyniesionych ze sportowych strzelań dynamicznych.

JP-15 Professional Ready Rifle, bo o nim mowa, przeznaczony jest dla wszystkich strzelców oczekujących od broni precyzji strzału, dokładności wykonania, niezawodności działania oraz ułatwionej obsługi. To wszystko zapewnia JP-15 PRO.

Karabinek jest dostępny z lufami o długości 14” i 16”, przy czym ten pierwszy, zgodnie z amerykańskimi przepisami, nie ma możliwości odkręcenia urządzenia wylotowego, które jest zakołkowane. W obu przypadkach są to lufy Supermatch light contour z gwintem o skoku 1:8 wykończone w technologii Black Teflon.

Zakończone są urządzeniem wylotowym JP Tactical Compensator charakteryzującym się wysoka skutecznością osłabiania oddziaływania broni na strzelca, co przekłada się na bardzo wysoka powtarzalność kolejnych strzałów i minimalny spadek celności nawet podczas prowadzenia szybkiego ognia.

Aby poprawić odprowadzenie ciepła przy szybkim strzelaniu lufy wyposażone są w aluminiowe radiatory Black JP Thermal Dissipator, które zwiększają ich pojemność cieplną oraz przyspieszają oddawanie nadmiaru ciepła do otoczenia.

Lufa z radiatorem otoczone są precyzyjnie wykonanym, ergonomicznym, aluminiowym, okrągłym łożem JP MK III Raid Configuration. Na całej długości jego górnej części umieszczona jest szyna MIL-STD-1913 dająca bardzo dużo miejsca do montażu przyrządów celowniczych, latarek i innego sprzętu. Łoże jest radełkowane, co poprawia przyczepność dłoni oraz ma możliwość mocowania dodatkowego wyposażenia za pomocą śrub.

Karabinki JP-15 PRO mają systemy gazowe o długości MID z regulowanym blokiem gazowym. Ten ostatni pozwala na bardzo precyzyjne wyregulowanie ilości gazu trafiającego z powrotem na suwadło karabinka, co z kolei przyczynia się do łagodniejszej pracy mechanizmów broni, co ma bezpośredni wpływ na celność prowadzonego ognia.

Suwadło JP-15 PRO to ciężkie suwadło FMOS mające masę 312 g, czyli mniejszą od suwadła typowego dla AR. Jest ono tak dobrane, by zapewnić niezawodną prace karabinka, ale jednocześnie zredukować masę elementów ruchomych, przez co potrzebują one mniej energii z gazów prochowych do prawidłowej pracy. Mniejsza masa suwadła oznacza także mniejszą masę przemieszczającego się w komorze zamkowej zespołu ruchomego. FMOS wykonane jest ze stali nierdzewnej i wykończone w technologii QPQ, dzięki czemu wolniej się brudzi, osady nie przylegają do niego tak, jak do „zwykłego” suwadła, a dodatkowo można je po prostu umyć pod kranem korzystając ze szczotki i mydła. Technologia QPQ ma także właściwości samosmarujące, więc broń wymaga jedynie minimalnej ilości środków smarujących. W suwadle osadzono standardowo zamek JP Enchanced Bolt ze stali konstrukcyjnej SAE 9310 kompatybilny z suwadłami MIL-SPEC. Charakteryzuje się on podwyższoną wytrzymałością i bardzo wysoką dokładnością wykonania oraz gładką i płynną pracą.

Przeładowania broni dokonuje się za pomocą bardzo wygodnej rękojeści Radian Raptor współpracującej z zespołem ruchomym.

W JP-15 PRO standardowy mechanizm powrotny zastąpiony został autorskim rozwiązaniem JP, czyli Silent Capture Spring, przyczyniającym się do poprawy płynności, redukcji oddziaływania broni na strzelca oraz eliminującym hałas generowany podczas jego pracy. 

Urządzenie spustowe JP-15 PRO to JP EZ Trigger System – jednooporowy, precyzyjny spust o oporze rzędu 1,6-1,8 kg, umożliwiający bardzo szybkie i celne strzelanie.

W skład standardowego wyposażenia karabinka wchodzą:

  • chwyt Magpul MIAD z wymiennymi nakładkami i butelką na płyn smarujący;
  • składane przyrządy celownicze Magpul MBUS;
  • regulowana kolba Magpul CTR;
  • gniazdo mocowania złączki pasa QD na łożu;
  • dwupunktowy pas nośny;
  • magazynek 10-nabojowy;
  • kłódka z blokadą;
  • przybory do czyszczenia;
  • firmowa czapka.

JP-15 Professional Ready Rifle naprawdę jest „ready” do strzelania zaraz po wyjęciu z pudełka.

A jak strzela – o tym w kolejnym wpisie.