Karabinek PWS MK114 ALPHA

02-03-2020

Karabinek PWS MK114 ALPHA

Nowy karabinek ze stajni PWS MK114 Alpha stanowi połączenie rozwiązań zastosowanych w karabinku MK1 MOD 2-M z rozwiązaniami znanymi z karabinków przeznaczonych dla wojska. W karabinku zastosowano sprawdzoną, lżejszą komorę spustową znaną z MOD 2-M z nową komorą zamkową!

Nowa, kuta komora zamkowa nawiązuje do stosowanej w karabinkach MOD 1-M i - podobnie jak one - wyposażona jest w ręczny dopychacz zamka.

W komorze osadzono 14-calową lufę o pogrubionym profilu i większej pojemności cieplnej. Lufa ma komorę nabojową w kalibrze 5,56 mm x 45 NATO i gwint 1:7 nawiązujące do broni typowo wojskowej. Na jej końcu osadzono na gwint 1/2x28 urządzenie wylotowe Triad 556 zbliżone do standardowego, wojskowego urządzenia wylotowego A2.

Co ważne, z uwagi na amerykańskie przepisy urządzenie wylotowe jest zakołkowane i zaspawane, więc jego ewentualna wymiana nie jest możliwa we własnym zakresie i wymaga interwencji rusznikarskiej - warto o tym pamiętać, by nie uszkodzić broni.

Zespół ruchomy karabinka został wykończony powłoką FNC LIFE HD (azotonawęglanie) zabezpieczającą go przed korozją i poprawiającą żywotność tego zespołu.

Na lufie osadzony jest niskoprofilowy blok gazowy z trójpołożeniowym regulatorem gazowym. Regulator w MK114 Alpha nie jest zasłonięty łożem, dzięki czemu ułatwiono dostęp do niego i ustawianie go w żądanej pozycji. W karabinku zastosowano system gazowy o długości MID.

Lufa osłonięta jest nowym, samonośnym łożem o długości 11,5” - w odróżnieniu od poprzednich modeli PWS łoże MK114 Alpha mocowane jest dziewięcioma śrubami rozmieszczonymi w trzech punktach (po bokach i od spodu), dzięki czemu zwiększono sztywność i pewność połączenia z komorą zamkową.

Nowe łoże wyposażono już tradycyjnie w długą szynę MIL-STD-1913 na górnej powierzchni oraz system mocowania M-LOK na bocznych i na dolnej (5 1/2 slotów na każdej powierzchni). W łożu nie wykonano gniazd mocowania pasa - należy więc zainstalować je we własnym zakresie korzystając z systemu M-LOK.

 

Odkuwana komora spustowa MK114 Alpha jest identyczna, jak w przypadku karabinków MOD 2-M i charakteryzuje się pełnym przystosowaniem dla strzelców lewo- i praworęcznych. Zastosowano w niej obustronne przyciski zatrzasku magazynka, zatrzasku zespołu ruchomego oraz obustronny bezpiecznik. Również rękojeść przeładowania znajdująca się w komorze zamkowej jest obustronna - w tym przypadku jest to Radian Raptor-LT.

Urządzenie spustowo-uderzeniowe, w które wyposażono MK114 Alpha to ulepszony spust MIL-SPEC (5,5-6,5 lb). Komora spustowa ma stały, niewymienny kabłąk spustu, stanowiący jej integralną część.

Kabłąk jest powiększony w stosunku do „standardowych”, dzięki czemu możliwe jest strzelanie nawet w grubych rękawiczkach. W komorze spustowej osadzono wymienny chwyt pistoletowy - w standardzie jest to BCM Gunfighter.

Także kolba karabinka pochodzi z serii Gunfighter produkcji BCM. kolbę osadzono na nowej, ulepszonej prowadnicy (buffer tube).

Karabinek jest dość lekki - jego masa wynosi tylko niecałe 3,3 kg.

Podczas strzelania karabinek oddziałuje na strzelca w minimalnym stopniu, więc prowadzenie szybkiego ognia czy strzelani szybkich dubletów jest bardzo łatwe. Broń jest bardzo stabilna i dobrze wyważona, a łoże, chwyt i kolba pozwalają na wygodny chwyt zapewniający pełną kontrole nad karabinkiem.

Nie do przecenienia są obustronne manipulatory, które przyspieszają obsługę broni i czynią ją tak samo łatwą dla strzelców lewo- i praworęcznych.

Spust, choć „milspecowy” pracuje bardzo przyjemnie - ma wyczuwalny, ale nieprzesadnie duży opór, wyraźny punkt przełamania oraz krótki reset.

Karabinek MK114 Alpha stanowi bardzo dobrą propozycję dla wszystkich strzelców zainteresowanych strzelaniem „taktycznym” - jest bronią o dużej wytrzymałości, przystosowaną do strzelania amunicją typu wojskowego, wyposażonym w grubą, wytrzymałą lufę, a zastosowany w nim system gazowy z tłokiem o długim skoku zapewnia niezawodną pracę na różnych typach amunicji.