Luneta EOTech VUDU 1-6x 24 mm FFP

11-06-2018

Firma EOTech jest znana w świecie od ponad 20 lat z doskonałych przyrządów celowniczych dla operatorów jednostek specjalnych, które w sposób naturalny zyskały najlepszą opinię wśród strzelców cywilnych. W 2016 roku EOTech rozszerzył swoją ofertę i wprowadził na rynek linię lunet celowniczych pod nazwą VUDU. Lunety zostały zaprojektowane tak, aby równocześnie spełnić trzy podstawowe kryteria: precyzję, wytrzymałość i wszechstronność. Firma jest tak pewna swoich produktów, że udziela dożywotniej gwarancji dla... lunety, bez względu na zmianę właściciela i bez żadnych dokumentów zakupu.

 

 

VUDU 1-6x 24 jest lunetą wszechstronną, przeznaczoną dla służb, strzelców sportowych ze szczególnym akcentem na 3 GUN i dla myśliwych. Oczywiście, ze względu na swoje parametry, w strzelaniach myśliwskich sprawdzi się w polowaniach pędzonych i z ambony – aż do zmroku, czy w coraz bardziej popularnej rywalizacji na strzelnicach.

 

 

 

 

W widoku ogólnym VUDU nie odbiega od podobnych lunet dostępnych na rynku. Jednak design i precyzja wykonania potrafią zaskoczyć. Wprowadzono bardzo wygodną, dość długą dźwignię (rączkę) sterującą pierścieniem powiększenia zintegrowanym z całym zespołem okularu, pozwalającą delikatnie, bez szarpania za tubus, dostosować obraz. Dźwignię łatwo zdemontujemy do transportu, lub jeśli uznamy ją za zbędną, co nie jest wykluczone, bo praca na całym szerokim tubusie okularu w pewnych warunkach może być korzystniejsza. Drugim dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie włącznika i dwóch regulacji natężenia podświetlenia siatki na obwodzie podstawy trzeciej wieżyczki w formie łatwo wyczuwalnych, owalnych, elastycznych przycisków. Koncepcja elegancka przez swoją odrębność – dwie pozostałe wieże są inne i służą do ustawiania punktu trafienia. Generalnie – wieżyczki są duże i wygodne, projektowane zgodnie z tradycją firmy w sposób „taktyczny”. Ryflowania są głębokie, wyraźne, łatwe do obsługi w rękawicach i konsekwentnie zastosowane w całej lunecie – graficznie podkreślają jej dynamikę.

 

 

 

 

Oznaczenia podziałki na wieżach są wyraźne, bardzo czytelne, a ruch jest potwierdzany wyraźnym kliknięciem. Co ciekawe, w przypadku pełnego obrotu pojawiają się linie pomocnicze sygnalizujące, że np. drugi raz jesteśmy w punkcie oznaczonym „0” na skali. Wygodne i zapobiega zgubieniu obrotów. Po przystrzelaniu, wyzerowaniu konkretnej broni, możemy przy pomocy monety odkręcić głowice sterujące i ustawić je na zerach otrzymując punkt wyjścia do wprowadzania bezpośrednich korekt. Podziałki są wyskalowane co 0,2 miliradiana (MRAD) w zakresie 15 miliradianów. Jeżeli przyjmiemy odległość 100 m, to 1 miliradian wynosi dokładnie 10 cm, czyli kliknięcie 0,2 daje nam regulację 2 cm na 100 m.

 

 

 

 

I sprawa najciekawsza, stosunkowo rzadko spotykana we współczesnych lunetach celowniczych – siatka jest umieszczona w tzw. pierwszym planie, czyli jej wielkość (skala) zmienia się wraz z powiększeniem od 1 do 6x. W przypadku obrazu naturalnego (1x) mamy zupełnie inny obraz siatki niż w przypadku powiększenia 6x. To rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność ze względów oczywistych. Płynne i spójne przechodzenie obrazu celu i siatki celowniczej w całym zakresie powiększenia pozwala zachować proporcje i punkty odniesienia w MOA czy w przeliczonych centymetrach, a to znakomicie ułatwia strzelanie, szczególnie szybkie. Poza tym, jeśli strzelamy w opcji 1-2x siatka nie jest nam potrzebna i nie liczymy specjalnie wiatru czy krzywej balistycznej – wystarczy nam kółko i punkt... VUDU są dostępne z trzema siatkami celowniczymi: SR 1, SR 2 i SR 3. W przypadku SR 2 i 3 różnica polega na dostosowaniu do balistyki amunicji 7,62 i 5,56.

 

 

Amerykańska luneta VUDU zaprojektowana w firmie z olbrzymim doświadczeniem taktycznym, wyprodukowana w Japonii z japońską dbałością o jakość i szczegóły, ze szkłem gwarantującym doskonały obraz, odporna na wstrząsy, wodę i mgłę, to dobry wybór. Parametry predysponują ją do strzelań krótkich i średniodystansowych, a w sytuacji polskich myśliwych i tak strzał mamy ograniczony do 200 m. Masa 570 g i standardowy tubus 30 mm pozwala, z dobrym montażem, postawić ją na każdej broni. Cena też jest sensowna, jak na optykę z gwarancją na całe życie, nasze, naszych dzieci i kolejnych rozsądnych użytkowników...

 

MJM