NOWY, TANI I UNIWERSALNY ZESTAW NA KAŻDE POLOWANIE

02-07-2020

Wybieramy broń myśliwską,  prosto z półki sklepowej do lasu

Przed każdym myśliwym stoi zadanie optymalnego wyboru zestawu na polowanie. Jedni przeglądają oferty z drugiej ręki inni chcą mieć nowy sprzęt. Wydaje się że zakup nowej broni i optyki wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. W tym artykule udowodniamy że można skompletować uniwersalny, nowy zestaw składający się z niezawodnej broni, bardzo dobrej lunety i montażu w rozsądnych pieniądzach.

Wybór uniwersalnego kalibru:

Jest to temat, któremu poświęcono niezliczoną liczbę czasu w dyskusjach między myśliwymi. Wyciągając esencję z wniosków dochodzimy ciągle do tego samego.

Zakładając że potrzebujemy kaliber:

 • Który sprawdzi się na każdym polowaniu indywidualnym w Polsce
 • Który sprawdzi się na każdym polowaniu zbiorowym w Polsce
 • Do którego kupimy stosunkowo tanią amunicję
 • Do którego dostępna jest szeroka gama pocisków u producentów amunicji
 • Który nadaje się do przyjemnego doskonalenia umiejętności strzeleckich na strzelnicy
 • Który sprawdził się przez lata w naszych łowiskach

Dochodzimy do zawężonego wyboru czyli dwóch opcji .308 winchester I 30-06 springfield.

Z tej mitycznej dwójcy biorąc pod uwagę założenia, najlepiej wypada kaliber .308 winchester. Jest to znakomity kaliber wykorzystywany w łowiectwie, strzelectwie sportowym, precyzyjnym a także szeroko używany do zadań militarnych. Jego niezwykła popularność w łowiectwie została potwierdzona w każdych scenariuszach oferowanych przez polskie łowiska. Względem kalibru 30-06 spring charakteryzuje go mniejszy odrzut oraz łatwiejsze znalezienie precyzyjnej amunicji. 30-06 oraz .308 posiadają dokładnie te same pociski. Różni je tylko napęd czyli kształt i pojemność łuski. Mniejsza energia generowana przez kaliber .308 win jest jednak zupełnie wystarczająca do polowania na regulaminowym dystansie do 200m. Bardziej istotne jest właściwe dobranie pocisku do zadania. W średnicy .308 znajdziemy największa gamę dostępnych pocisków spośród innych kalibrów.  To właśnie do tej średnicy czyli 7,62mm wszyscy producenci dopasowują swoje nowinki żeby potem zaprezentować je w innych kalibrach.

W kalibrze .308 winchester mamy zatem:

 • Wystarczającą energie pocisku na każdy scenariusz pisany w polskich łowiskach
 • Wystarczająco płaski tor lotu nawet ciężkich pocisków na dystansie 200m
 • Stosunkowo nieduży odrzut pozwalający na przyjemny trening strzelecki oraz przegląd sytuacji po strzale w łowisku
 • Dostępną powszechnie amunicję
 • Łatwo dostępną i przystępną cenowo amunicję treningową
 • Łatwo dostępną broń w tym kalibrze
 • Szeroką gamę różnych pocisków myśliwskich i tarczowych
 • Szybkie  i pewne przeładowanie umożliwione przez stosunkowo krótką łuskę

PROPOZYCJA BEST HUNTERS:

 

UNIWERSALNA AMUNICJA .308 WIN  W ŚWIETNEJ CENIE tylko 109zł!

amunicja 308 winchester fiocchi sp

https://besthunters.pl/fiocchi-308-winchester-180-gr-sp.html

 

Wybór uniwersalnej, taniej optyki o świetnych parametrach optycznych:

 

Minimalna krotność i pole widzenia

Uniwersalna luneta myśliwska, którą możemy wykorzystać na każdym polowaniu indywidualnym i  zbiorowym bez wątpienia musi mieć krotność minimalną równa lub mniejszą od x3.  Z takim celownikiem zgodnie z prawem możemy uczestniczyć w polowaniu zbiorowym. Należy jednak pamiętać że im większe powiększenie tym mniejsze pole widzenia w lunecie. Dodatkowo jeżeli chodzi o pole widzenia istotne są właściwości danej lunety. Duże pole widzenia ułatwia skuteczne namierzenie celu w dynamicznie zmieniających się sytuacjach, dlatego typowymi celownikami na zbiorówki są lunety biegowe z krotnościami zaczynającymi się od x1. My jednak szukamy lunety uniwersalnej, która spełni nasze oczekiwania także na każdym polowaniu indywidualnym.

 

Krotność oraz jasność

Im większy zakres powiększeń i im większe powiększenie tym ciemniejszy będzie obraz dostarczany do naszej źrenicy. Nie wdając się w szczegóły przeciętna zdrowa i młoda źrenica oka jest w stanie rozszerzyć się do średnicy 7mm w mroku. Wraz z postępującym wiekiem obserwatora źrenica oka ma coraz mniejsze możliwości rozszerzania się. Dlatego klasyczne „nocne” lornetki i lunety posiadają często parametr 8x56 gdzie źrenica wyjściowa wynosi właśnie 7 mm. Prawda jest jednak taka że starsze oko nie skorzysta już w pełni z możliwości takiej optyki. W dzisiejszych czasach urządzeń noktowizyjnych i termowizyjnych jasność optyki ma coraz mniejsze znaczenie. Niezależnie od postępu technologicznego luneta musi się sprawdzać na godzinę przed wschodem i godzinę po zachodzie słońca. Należy również pamiętać że luneta w przeciwieństwie do lornetki znajduje się w kilkucentymetrowej odległości od oka a to kolejna przeszkoda w dostarczeniu jasnego obrazu do oka. Na koniec dochodzi jakość lunety i zastosowane powłoki poprawiające transmisję światła. Można zatem wysnuć wniosek że im większy obiektyw im mniejsze powiększenie im lepsza transmisja światła w układzie optycznym tym jaśniejszy obraz dostarczymy do oka. W ciemnych warunkach rozpoznanie celu i precyzyjne oddanie strzału jest raczej możliwe do odległości 100m. Na tym dystansie powiększenie od około x6 do x8 pozwala na precyzyjne oddanie strzału. Analizując średnicę obiektywu 56 mm przy powiększeniu x6 otrzymujemy źrenicę wyjściową 9,3 mm a przy x8 7 mm. Przy obiektywie 50 mm  i powiększeniu x6 źrenica wyjściowa będzie wynosić 8,3 mm  a przy x8 6,25mm. W obiektywie o średnicy 42 mm przy krotności x6 źrenica wyjściowa wynosi 7mm a przy x 8 5,25.  Można więc powiedzieć że w przypadku lunety nastawnej ważne jest odpowiednie dobranie krotności do warunków oświetleniowych w łowisku oraz do średnicy obiektywu. Dobrej jakości lunety o krotności minimalnej x3 i obiektywach x42, x50 i x56 powinny spokojnie poradzić sobie w warunkach słabego oświetlenia przy krotności x6. Przez dobrej jakości układ optyczny rozumiemy taki którego transmisja światła plasuje się w okolicach 90%.

 

Podświetlany punkt w siatce celowniczej:

Jest to niekonieczny ale jednak ułatwiający celowanie atrybut. Ułatwi on oddanie strzału w ciemnych warunkach gdy siatka celownicza nie jest łatwo dostrzegalna. Wtedy od takiego punktu wymagamy aby przy minimalnym natężeniu podświetlenia punkt nie raził w oko. Z kolei podczas polowań zbiorowych jasny punkt ułatwia namierzenie celu w dynamicznie zmieniających się sytuacjach. Dzięki podświetleniu punktu łatwiej odnajdziemy siatkę celowniczą na tle ciemnego lasu.

Uniwersalna optyka sprawdzi się w każdym scenariuszu pisanym przez polowanie. Nie będzie idealnym wyborem do polowania zbiorowego i nie będzie oferować wielkich powiększeń.  Będzie to zwyczajnie wybór optymalny, który będzie możliwie wszechstronny w różnych sytuacjach strzeleckich..

 

PROPOZYCJA BEST HUNTERS

 

LUNETA CONTINENTAL  HUNTING 2-12x50 w cenie 2149zł

Luneta uniwersalna 2-12x50

https://besthunters.pl/vector-optics-continental-2-12x50-hunting-sfp.html

 • Pole widzenia aż 21m na 100m.
 • Podświetlany punkt z 6 stopniową regulacją natężenia
 • Transmisja światła do 90%
 • Znakomita jakość obrazu
 • 5 lat gwarancji

Uniwersalny sztucer w kalibrze .308 WIN.

Ze znalezieniem precyzyjnego sztucera w kalibrze 308 win nie będzie większego problemu. Marki prześcigają się w coraz to nowszych konstrukcjach. W zależności od preferencji możemy dobrać osady syntetyczne lub wykonane z drewna. Najtańszymi rozwiązaniami powtarzalnymi są tak zwane czterotakty, czyli sztucery w systemie pochodnym Mauserowi 98. Zapewniają one skuteczne przeładowanie, tak pożądane przez myśliwych na polowaniach zbiorowych. Na rynku dostępnych jest wiele precyzyjnych modeli w cenie w okolicach 3000zł. Warto przyjść do sklepu przymierzyć się do takiej broni aby nabrać przekonania do nowego towarzysza łowów. Przy regulaminowym dystansie 200m każda nowoczesna konstrukcja sprawdzi się bez problemu. Warto zwrócić uwagę na kulturę pracy zamka, aby przeładowanie broni nie sprawiało większych problemów. Dodatkowym atrybutem jest praca spustu. Jeżeli jest zbyt „twardy” nasze strzały będą ściągane. Wiele osób preferuje obecność systemu z przyspiesznikiem. Są to szczegóły o które warto zapytać sprzedawcę podczas prezentowania broni.

Montaż do lunety

Na sam koniec rozważań lunetę ze sztucerem musimy połączyć montażem, którego. Jakość nie budzi żadnych zastrzeżeń. Nie pomoże najlepsza luneta i najlepsza broń jeżeli problem wystąpi w systemie montażowym. Na polskim rynku dostępni są znakomici producenci montaży. Można również zaopatrzyć się w często droższe rozwiązania oferowane przez producentów zagranicznych. Wybór należy do nas.

 

Podsumowanie

Kupując nowy produkt możemy spokojnie polegać na gwarancji producenta bez obaw o ukryte wady produktu. Kupujemy produkt prosto z półki, rozpoczynając nowy rozdział w naszym łowieckim życiu. Wykwalifikowany sprzedawca z przyjemnością udzieli nam wyczerpujących informacji na temat produktu. Jest to wygoda, pewność co do produktu i oszczędność czasu. Dzięki temu bez niepotrzebnej zwłoki możemy spokojnie oddać się myśliwskim przygodom.

 

PROPOZYCJA BESTHUNTERS

 

ZESTAW:

 

 1. NOWY SZTUCER CZ557 w kalibrze .308 WIN
 2. NOWA LUNETA Continental 2-12x50
 3. NOWY Montaż Łuszczek

 

W cenie 5950zł

Uniwersalny zestaw na polowanie

 

https://besthunters.pl/sztucer-cz557-lux-i-luneta-2-12x50-continental.html