Pistolet Sig Sauer P320 X-Carry

14-11-2019

SIG Sauer X-Carry jest bardzo poręcznym pistoletem, cechującym się bardzo dobrą ergonomią. Wpływ na to ma zarówno ukształtowanie chwytu broni, jego faktura, jak i rozmieszczenie manipulatorów.

Chwyt ma dobrze dobrany kąt nachylenia i kształt – standardowo broń wyposażona jest w chwyt w rozmiarze Medium, ale wykorzystując fakt, że X-Carry jest pistoletem modułowym, można go łatwo wymienić na pasujący rozmiar.

W ofercie producent znajdują się chwyty w trzech rozmiarach (S, M i L) oraz w różnych kolorach – na razie dostępne są białe, czarne oraz  coyote brown, ale w przyszłości oferta może ulec rozszerzeniu. Co ważne – polimerowy chwyt nie jest istotną częścią broni w rozumieniu UOBiA, a więc jego zakup nie wymaga promesy – to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy będą chcieli poddać swój pistolet personalizacji polegającej na grawerowaniu laserem lub stipplingu.

Sama zmiana chwytu jest bardzo prosta i wymaga rozłożenia broni jak do czyszczenia, a następnie wyjęcia dźwigni do rozkładania i modułu urządzenia spustowo-uderzeniowego wraz z obudową i prowadnicami zamka. Na początku może to sprawiać nieco problemów, ale po krótkiej wprawie czynności te wykonuje się niemal automatycznie.

Kształt rękojeści dobrze wypełnia dłoń dopasowując się do jej wnętrza, a wyraźne podcięcie pod kabłąkiem i wysoki beaver tail pozwalają na wysokie uchwycenie broni, co pozwala zredukować odrzut i podrzut podczas strzelania. Warto zaznaczyć, ze zgodnie z najnowszymi trendami rękojeść nie ma separatorów na palce, a jej przednia ścianka jest prosta, jedynie z zaznaczeniem miejsca na środkowy palec pod kabłąkiem.

Rozmieszczenie manipulatorów sprawia, że broń obsługuje się intuicyjnie i bezwzrokowo – dodatkowo wszystkie dźwigienki i przyciski zaprojektowano tak, by ułatwić wydobywanie broni noszonej w ukryciu, niwelując ryzyko zaczepienia wystającymi elementami o odzież.

Profil zamka jest dość wysoki, a dodatkowo wykonano na nim wyraźne wycięcia w przedniej i tylnej części, co ułatwia przeładowanie i wykonanie tzw. press check.

Podczas strzelania z X-Carry docenić można bardzo płynnie działający spust, charakteryzujący się krótką drogą, niewielkim oporem i niedużym resetem. Język spustowy jest prosty, dzięki czemu praca palca na spuście jest pewna i powtarzalna – to rozwiązanie, jak widać, trafia coraz częściej do broni EDC i „taktycznej”, choć swoje początki ma w sporcie.

Odrzut i podrzut broni są niewielkie i łatwe do opanowania – pistolet nie kopie w dłoń, jego praca jest łagodna.

X-Carry wyposażono w wyraźne, metalowe przyrządy celownicze z systemem trzech kropek. Dodatkowo wokół kropki na szczerbinie zainstalowano zielony światłowód, a ponadto wszystkie kropki mają kapsułki z trytem, co z kolei ułatwia celowanie w warunkach słabego oświetlenia. Kształt muszki dobrano tak, by ułatwić „awaryjne” przeładowanie jedną ręką, z zaczepieniem o pas, elementy odzieży czy wyposażenia. Przyrządy się ostre i wyraźne z dobrze dobranymi wielkościami szczerbiny i muchy, sprzyjające celnemu, szybkiemu strzelaniu.

Na odległościach typowo pistoletowych broń charakteryzuje się bardzo dobrą celnością i skupieniem – nie jest to raczej pistolet „tarczowy”, ale i w konkurencjach statycznych można z nim powalczyć. Broń świetnie spisuje się przy prowadzeniu szybkiego ognia lub strzelaniu dubletów. X-Carry jest łatwy do opanowania i pozwala błyskawicznie wrócić na cel zgranymi przyrządami, zwiększając szybkostrzelność praktyczną.

Wymiana magazynka nie nastręcza żadnych trudności – dobrze usytuowany przycisk zatrzasku magazynka jest łatwo dostępny i pewnie działający. Wlot gniazda magazynka ma wyprofilowane krawędzie ułatwiające wprowadzenie magazynka do jego wnętrza – metalowy magazynek z plastikową stopką daje się tam umieścić bardzo płynnie.

Dźwignia zrzutu zamka z tylnego położenia również jest łatwo dostępna – można powiedzieć, ze umieszczeniem i kształtem przypomina tę znaną z Glocka.

Podsumowując – SIG Sauer X-Carry jest bardzo wygodną, ergonomiczną bronią, o łatwym do opanowania odrzucie i podrzucie oraz o dobrej celności.