Pistolet Smith&Wesson M&P9 M2.0 Compact Optics Ready

24-09-2021

Smith&Wesson M&P9 M2.0 Compact Optics Ready to najnowsza odsłona popularnego, cieszącego się  uznaniem pistoletu ze stajni SW, w której wprowadzono kilka kosmetycznych zmian oraz dodaną wersję OR, która jest jednym z niewielu pistoletów na rynku, jakie można określić mianem „naprawdę OR”.

Jeśli chodzi o wprowadzone zmiany, to dotyczą one poprawy ergonomii obsługi pistoletu. Przede wszystkim – zmieniono fakturę chwytu, i tak już uznawanego przez użytkowników za bardzo dobry. Smith&Wesson uznał jednak, że doskonałość można poprawić i w nowej wersji praktycznie cała powierzchnia chwytu stykająca się z dłonią została pokryta charakterystyczną fakturą przypominającą papier ścierny. Aby ułatwić dopasowanie rozmiaru chwytu do dłoni strzelca w zestawie znajdują się cztery (w tym jedna założona na chwyt) nakładki różnej wielkości.

Oprócz tego skrócono bobrzy ogon oraz dodano przetłoczenia w przedniej części szkieletu pod lufą. Przy okazji zmieniono dość znacznie zatrzask zamka, jeszcze bardziej spłaszczając dźwigienkę.

Zmianie uległ także mechanizm spustowy – nowy spust stawia mniejszy opór podczas ściągania i ma wyraźniejszy punkt przełamania. Skróceniu uległ także reset spustu, a dodatkowo jego kliknięcie jest teraz bardziej słyszalne.

Na zamku w przedniej części pojawiły się nacięcia formą zbliżone do tych z tylnej części, co ułatwia przeładowanie broni z chwytem za przód zamka oraz tzw. press check. Zamek porusza się po nowych, poszerzonych prowadnicach, dzięki czemu podczas pracy jest znacznie stabilniejszy.

Najważniejszą zmianą na zamku jest wyfrezowanie gniazda pod mikrokolimator oraz dodanie płytek montażowych do najpopularniejszych celowników optoelektroniczych. Płytek w zestawie z pistoletem jest aż siedem, pasujących do popularnych mikrokolimatorów: Crimson Trace, Trijicon, Leupold, Delta Point Pro, J-Point, Docter, C-More, Insight oraz Nikon. Płytki wykonane są z polimeru i charakteryzują się minimalną grubością, przez co celownik jest osadzony najniżej, jak się da przy zastosowaniu płytki. Same płytki stanowią jedynie bazę montażową z odpowiednim tzw. footprint, a celownik przykręcany jest bezpośrednio do zamka, w którym wykonano odpowiednie gniazda śrub. Taki sposób montażu celownika obniża wysokość całkowitą broni, zmniejsza jej masę oraz  zmniejsza bezwładność zamka.

SW M&P M2.0 Compact Optics Ready jest „prawdziwie OR” jeszcze z uwagi na jeden szczegół. Są nim metalowe, mechaniczne przyrządy celownicze, które w standardzie wykonano w wersji podwyższonej. Oprócz nadawania pistoletowi agresywnego, „taktycznego” wyglądu po osadzeniu mikrokolimatora (a osadzany jest on bardzo nisko) nie ma potrzeby wymiany celownika mechanicznego. Wysokość standardowych przyrządów dobrano bowiem tak, aby umożliwić ich awaryjne wykorzystanie w przypadku uszkodzenia kolimatora, czyli są to przyrządy co-witness. Na początku mogą wymagać trochę przyzwyczajenia, bo faktycznie są wysokie, ale działają dokładnie tak samo, jak przyrządy standardowe, za to nabywca SW M&P M2.0 Compact OR ma jeden problem z głowy.

W zestawie z pistoletem znajdują się dwa metalowe magazynki o pojemności 15 sztuk amunicji, ale można dokupić magazynki 17-nabojowe. Jeśli właściciel pistoletu się na to zdecyduje, to w zestawie ma dodatkowe nakładki na przedłużone magazynki, które powiększają chwyt i optycznie dopasowują magazynki do kształtu pistoletu.

SW M&P M2.0 Compact OR występuje w wersji „standardowej”, czyli pozbawionej bezpieczników zewnętrznych oraz w wersji z nastawnym bezpiecznikiem mechanicznym, umieszczonym w tylnej części szkieletu i wygodnie obsługiwanym kciukiem ręki strzelającej (skrzydełko znajduje się po obu stronach broni). Jeśli więc ktoś preferuje zastosowanie dodatkowych bezpieczników mechanicznych, to może wybrać tę wersję pistoletu, która poza zastosowaniem wspomnianego bezpiecznika działa dokładnie tak samo, jak wersja „bazowa”.

 

Specyfikacja:

Kaliber: 9 mm

Pojemność magazynka: 15+1

Długość lufy: 10.2 cm

Skok gwintu: 1:10”

Szerokość: 2.9 cm

Wysokość: 12.7 cm

Długość: 18.4 cm

Długość linii celowniczej: 16.3 cm

Masa wersji z bezpiecznikiem: 737.1 g

Masa wersji bez bezpiecznika: 731.4 g

Zamek: stal nierdzewna z powłoką Armornite®

Lufa: stal nierdzewna z powłoką Armornite®

 

Obie wersje S&W M&P9 M2.0 Compact OR dostępne w naszym sklepie:

M&P9 M2.0 Compact Optics Ready (bez bezpiecznika zewnętrznego)

M&P9 M2.0 Compact Optics Ready Thumb Safety (z bezpiecznikiem zewnętrznym)