Pistolet Smith & Wesson M&P9 Shield Plus

06-10-2021

Smith & Wesson M&P 9 Shield Plus to najnowsza odsłona popularnego pistoletu EDC zaprojektowanego specjalnie do noszenia w ukryciu. W nowej broni zmieniono parę rzeczy, przez co poprawiono jej ergonomię oraz użyteczność.


W oczy rzucają się przede wszystkim dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest nowa faktura chwytu, zapewniająca lepsze przyleganie do dłoni, nawet spoconej czy w rękawiczce, co z kolei przekłada się na lepszą kontrolę nad niewielką w końcu bronią podczas strzelania.

Dodatkowo sprzyja temu także przedłużenie chwytu w przypadku dłuższego magazynka. Skoro już o magazynkach mowa, to w nowym pistolecie występują one w dwóch pojemnościach: standardowej, czyli 10 sztuk amunicji 9 mm x 19 oraz przedłużonej, 13-nabojowej. W tym drugim przypadku przedłużony magazynek ma specjalną obejmę zgraną z kształtem chwytu, która znacznie go przedłuża sprawiając, że ten niewielki pistolet wygodnie leży nawet w sporej wielkości dłoni. W przypadku zaś pistoletu EDC 13-nabojowy magazynek wydaje się być magazynkiem „z zapasem”, więc konieczność jego wymiany będzie sporadyczna, o ile w ogóle zajdzie. 10-nabojowy magazynek na pewno znajdzie uznanie osób o mniejszych gabarytach z uwagi na skrócenie chwytu i łatwiejsze ukrycie pistoletu pod odzieżą.

Drugą cechą widoczną na pierwszy rzut oka jest nowy spust zastosowany z Smith & Wesson M&P 9 Shield Plus. Charakteryzuje się on płaskim językiem spustowym, który preferuje część strzelców z uwagi na takie same ułożenie palca, niezależnie od wysokości, na której styka się on z językiem. Ponadto nowy spust ma zmienioną charakterystykę pracy ze skróconym, wyraźniejszym resetem.

Broń wyposażona jest w dodatkowy, nastawny, mechaniczny bezpiecznik (oczywiście występuje także w wersji bez bezpiecznika manualnego), który deaktywuje szynę spustową i umieszczony jest w miejscu łatwo dostępnym dla kciuka prawej dłoni spoczywającej na chwycie.

Broń jest „jednostronna” - jedynym elementem dającym się przełożyć na drugą stronę szkieletu jest przycisk zwalniania magazynka, pozostałe manipulatory (bezpiecznik, zatrzask zamka, dźwignia do rozkładania) umieszczone są tylko na lewej stronie szkieletu pistoletu.

Smith & Wesson M&P 9 Shield Plus wyposażony jest w otwarte, mechaniczne, stalowe przyrządy celownicze z „systemem trzech kropek” ułatwiającym szybkie ich zgrywanie. Przyrządy osadzone są w zamku na jaskółczy ogon – znacząco zwiększa to zakres ich regulacji i ułatwia ich wymianę na np. światłowodowe czy trytowe.

Zamek i lufa pistoletu wykonane są ze stali nierdzewnej, pokrytej zabezpieczającą powłoką Armornite, zwiększającą także odporność na uszkodzenia mechaniczne. Na zamku wykonano charakterystyczne dla pistoletów M&P nacięcia ułatwiające jego uchwycenie przy przeładowaniu.

Smith & Wesson M&P 9 Shield Plus, pomimo małych rozmiarów, bardzo dobrze leży w ręku, zwłaszcza po włożeniu przedłużonego magazynka. Przyznać trzeba, że zarówno poprawiona faktura chwytu, jego kształt, jak i kąt pochylenia wynoszący 18° dobrano optymalnie i chwyt na broni jest pewny oraz komfortowy, zapewniający maksymalną kontrolę nad takim niewielkim pistolecikiem. Dodając do tego pojemność powiększonego magazynka, która z nabojem w lufie wynosi aż 14 sztuk amunicji otrzymujemy świetny pistolet EDC do zastosowań obronnych.

I do tego celu został on stworzony – kupując go pamiętajmy o tym, że choć strzela się z niego bardzo przyjemnie i jest bronią celną, to nie należy raczej traktować go jako broni do rywalizacji sportowej. Ale w codziennym noszeniu sprawdzi się idealnie.

 

Specyfikacja produktu dostępna na naszej stronie