Polowanie na lisy z Best Hunters

16-02-2021

Każdy myśliwy wie, że redukcja drapieżników w dzisiejszych czasach, to niezwykle istotna sprawa dla odbudowania populacji zwierzyny drobnej. Jest to również ważny aspekt ograniczający ubytki w wiosennych wykoceniach sarny. Populacja lisów w Polsce jest obecnie bardzo duża. W związku ze zwalczaniem przez człowieka ognisk wścieklizny, zniknął naturalny czynnik ograniczający populację tego drapieżnika. Jeden osobnik spożywa od 150 do 300 kg mięsa rocznie. Gro pożywienia stanowią myszy. Jednak nie gardzi on takimi kąskami jak przykładowo zające, bażanty, kuropatwy,  warchlaki czy koźlęcia. Niszczy również napotkane gniazda. Z tego powodu przywrócenie równowagi w łowiskach jest odpowiedzialnym zadaniem myśliwych.

Co do zasady mamy w Polsce mamy zwolenników dwóch sposobów polowania na drapieżniki. Pierwszy to klasyczne polowanie ze śrutu. Drugi to polowanie na lisy kulą.

Polowanie na lisy ze śrutu

Dla wielu myśliwych łowy ze śrutem to kwintesencja polowania. Sytuacje strzeleckie zdarzają się od kilku do kilkudziesięciu metrów. W przypadku lisów zdarzają się one podczas wabienia, zasiadek, polowań zbiorowych oraz przypadkowych spotkań przy okazji polowania na pióro. Strzały oddawane są do odległości 40m. Nasza tabela doboru amunicji jasno wskazuje że najlepszymi średnicami śrutu na lisy będą te z przedziału 3,5mm do 4,5mm. Nasz sukces będzie pewniejszy gdy użyjemy również zwiększonej naważki ładunku śrutowego. Przełoży się to na większą liczbę śrucin w celu.  

dobór śrutu na polowanie

Broń na takie polowanie jest już kwestią upodobań myśliwego. Może to być strzelba półautomatyczna, strzelba powtarzalna, bok, dubeltówka czy broń kombinowana. W wielu dynamicznych sytuacjach strzeleckich przydaje się drugi a nawet trzeci strzał. Dlatego warto pomyśleć o broni z dwoma lufami śrutowymi lub o strzelbie półautomatycznej.

W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo wiele różnych rodzajów strzelb. Od tych użytkowych po te, które ocierają się o dzieło sztuki. 

Stoeger M3000

Strzelba Stoeger M3000 12/76

Caesar Guerini Revenant

Bok Caesar Guerini Revenant 20/76

Fiocchi PL36 1

Polowanie na lisy kulą

Zdecydowana większość lisów w Polsce jest pozyskiwana przez strzał sztucerowy. Wiele osób kompletuje sobie specjalne zestawy na tego drapieżnika. Inni używają broni, z której przeważnie polują na zwierzynę grubą.

W przypadku kompletowania zestawu stricte „lisiego” w rozważania wchodzą:

  • Sztucery varmintowe, czyli te wyposażone w grubą precyzyjną lufę, przystosowaną do częstego oddawania strzałów. W skład takiego zestawu wchodzi przeważnie specjalnie dobrana luneta zgodna z preferencjami myśliwego.
  • Sztucery małokalibrowe z normalną lufą, równie precyzyjne co varmintowe jednak nastawione na ten jeden precyzyjny strzał "na zimno".

Zestaw varmintowy Best Hunters

W przypadku użycia na takim polowaniu broni na zwierzynę grubą. Wielu myśliwych rozważa użycie innej amunicji, która nie zniszczy delikatnego futra swoją ekspansją:

  • Może to być amunicja z pełnym płaszczem, która zostawi w tuszy dwa niewielkie otwory.
  • Może to być amunicja z twardym pociskiem, którego ekspansja w małej tuszy, będzie niewielka i nie spowoduje nadmiernych uszkodzeń skórki.

Ile osób tyle pomysłów i rozważań.

My możemy Wam tylko zaproponować ciekawe produkty, które znakomicie sprawdzą się na takim polowaniu.

W tym celu zapraszamy was do specjalnej kategorii produktów Polowanie na lisy

Link do kategorii: https://besthunters.pl/category/polowanie-na-lisy?horizontal

Polowanie na lisy z Best Hunters

Fiocchi 223 Remington EPN 55 grain

Fiocchi FMJ