Regulowany blok gazowy karabinków JP Enterprises - jak prawidłowo ustawić?

28-10-2020

Blok gazowy karabinków JP Enterprises.

Spośród wielu cech charakterystycznych karabinków JP Enterprises nie można nie wymienić regulowanego bloku gazowego, montowanego „w standardzie” w karabinkach tej firmy.

Stanowi on jeden z elementów układanki pod nazwą „karabinek JP” - całość składa się na dopracowaną w każdym detalu broń charakteryzującą się wyjątkowymi właściwościami użytkowymi. Wszystkie elementy zastosowane w karabinkach JP Enterproses (regulowany blok gazowy, odpowiednio dobrany system gazowy, urządzenie wylotowe, zespół ruchomy czy urządzenie Silent Capture Spring oraz spust) sprawiają, że strzelanie staje się wyjątkową przyjemnością, a wyniki przynoszą po prostu satysfakcję.

Dobrze zestrojony mechanizm, czyli karabinek JP, cechuje się minimalnym oddziaływaniem na strzelca, bardzo dużą powtarzalnością strzałów oraz trudną do uzyskania w innej broni szybkością oddawania kolejnych, celnych strzałów.

Jednym z podstawowych elementów tego mechanizmu jest właśnie regulowany blok gazowy, choć pamiętać trzeba, że układ stanowi zamkniętą całość i wyeliminowanie z niego któregoś z elementów lub zastosowanie tylko niektórych spowoduje drastyczny spadek wydajności.

 

W karabinkach JP stosowane są regulowane bloki gazowe dwóch typów, różniących się od siebie sposobem regulacji. Pierwszy, łatwiejszym do ustawienia jest blok ze śrubą regulacyjną z tzw. detent ball, czyli zapadką ustalającą, działającą co ćwierć obrotu – użytkownik po prostu liczy kliknięcia mechanizmu.

W przypadku drugiego typu śruba regulacyjna blokowana jest śrubą kontrującą umieszczoną w przedniej części bloku gazowego, a regulacja wymaga od użytkownika liczenia obrotów klucza.

Pomimo różnic w detalach regulacja mechanizmów jest zbliżona i de facto sprowadza się do jednego – do znalezienia takiego położenia regulatora, które zapewni odpowiednią ilość gazów prochowych, niezbędną do uruchomienia automatyki broni, ale na tyle małą, by nie przegazować układu i w jak największym stopniu ograniczyć energię oddziałującą na zespół ruchomy, a w efekcie na strzelca. To z kolei przekłada się na stabilizacją karabinka podczas prowadzenia szybkiego ognia oraz na celność. I oczywiście powiązane jest z pozostałymi elementami układanki „karabinek JP”.

Jak to zrobić? Bardzo prosto.

Po pierwsze – należy całkowicie zamknąć zawór gazowy, czyli wkręcić śrubę regulacyjną. Dla skrócenia procedury można ją potem odkręcić o pół obrotu, ale nie jest to konieczne. Ładujemy broń i oddajemy strzał – zespół ruchomy nie poruszy się, z uwagi na ograniczenie dopływu gazów. Odkręcamy śrubę regulacyjną o ćwierć obrotu, przeładowujemy broń i oddajemy kolejny strzał. Procedurę powtarzamy do momentu, kiedy zespół ruchomy poprawnie przeładuje broń (wyrzuci łuskę i wprowadzi nowy nabój do komory). Następnie producent zaleca odkręcenie śruby regulacyjnej o kolejne pół obrotu, by zapewnić poprawne funkcjonowanie broni w różnych temperaturach oraz uniknąć konieczności czyszczenia jej po każdym strzelaniu.

 

Dla własnej pewności warto jest przeprowadzić jeszcze dwie procedury sprawdzające. Pierwszą jest sprawdzenie poprawności przeładowania broni z pełnym magazynkiem – podpinamy magazynek, przeładowujemy i strzelamy. Jeśli mechanika broni zadziałała poprawnie, to oznacza, że karabinek ma dobrze wyregulowany zawór gazowy. Druga procedura to podpięcie magazynka z jednym nabojem, przeładowanie i oddanie strzału. W prawidłowo wyregulowanej broni zespół ruchomy zatrzyma się na podniesionym zatrzasku.

W ten sposób uzyskujemy dopasowanie karabinka do konkretnego typu amunicji – jeśli zastosujemy amunicję innego producenta, ale o zbliżonych parametrach, to nie powinniśmy zauważyć różnicy w działaniu broni, jeśli jednak zastosujemy amunicję z pociskiem o innej masie, a tym bardziej z inną naważką prochu, to konieczne będzie ponowne wyregulowanie systemu gazowego broni, by dopasować element „regulowany blok gazowy” do układanki „karabinek JP'.