Shadow Systems MR920L

27-04-2021

W ofercie firmy Shadow Systems można znaleźć serię pistoletów bazujących konstrukcyjnie na uwolnionych spod ochrony patentowej Glockach 3. generacji, jednak wykonanych tak, że na myśl przywodzą od razu bardzo ekskluzywne, bardzo drogie klony Glocka pochodzące od bardzo znanych producentów z USA. Mowa tu o serii 920 – MR920, DR920 oraz MR920L. Pierwszy z nich to odpowiednik „klasycznego” G19, drugi – nie mniej „klasycznego” - G17, zaś ostatni jest odwróceniem crossovera, czyli G19X. Dodatkowo MR920 oraz DR920 można zamówić w wersji Combat oraz Elite, podczas gdy MR920L jest wyłącznie „elitarny” (przynajmniej na razie). Combat jest prostszą, gorzej wyposażoną wersją, zaś Elite to już pistolet ze wszystkimi dodatkami.

Shadow systems MR930L

Niezależnie od wybranej wersji nabywca otrzymuje broń z polimerowym, zmodyfikowanym szkieletem. Przede wszystkim poprawiono kształt szkieletu oryginału, dodatkowo fabrycznie kształtując go tak, jak kształtuje się go przy własnoręcznych modyfikacjach. Poza tym można zmienić jego grubość, dopasowując do indywidualnych preferencji poprzez wymianę nakładek tylnej części chwytu, a ich wymiana nie przedstawia żadnej trudności.

nakładki shadow systems

Tył szkieletu został uformowany w długi, wysoko podcięty beaver tail ułatwiający wysokie chwycenie broni. Połączenie chwytu z kabłąkiem również odpowiednio wyprofilowano, poprzez głębokie podcięcie tego elementu, co także ułatwia głębsze wpasowanie chwytu w dłoń. Kabłąk również został ukształtowany zgodnie z najnowszymi trendami tak, by ułatwić głęboki chwyt dłonią słabą. W przedniej części szkieletu wykonano półki do ułożenia kciuka, co bardzo wydatnie poprawia kontrolę podrzutu pistoletu. Poza tym wszystkie newralgiczne miejsca (chwyt, kabłąk, półki pod kciuki) pokryte są odpowiednią fakturą przypominającą w dotyku papier ścierny . Wszystko to powoduje, że pistolety Shadow Systems trzymają się dłoni jak przyklejone i zapewniają strzelcowi maksimum kontroli nad bronią podczas strzelania.

shadow systems MR920L

Jeśli ktoś chce, to może do pistoletu dołączyć plastikowy, bardzo dobrze wyprofilowany magwell ułatwiający zmianę magazynka. Operacja jest banalnie prosta i każdy może wykonać ją samodzielnie w kilkadziesiąt sekund.

magwell shadow systems

Zamek broni wykonano ze stali nierdzewnej 17-4 i pokryto trwałymi powłokami zabezpieczającymi, odpornymi na zarysowanie. Całości nadano bardzo nowoczesny, kanciasty i agresywny kształt, w który wkomponowują się ukośne nacięcia w przedniej i tylnej części ułatwiające uchwycenie przy przeładowaniu. Wersja Elite ma dodatkowe, jeszcze bardziej agresywne nacięcia na górnej części oraz otwory zmniejszające masę zamka po bokach. Elitarny zamek w standardzie ma także wycięcie pod montaż celowników mikrokolimatorowych.

MR920L

Sam system montażu celowników jest dość ciekawy, bo nie wymaga mocowania dodatkowych płytek, bazując na odpowiednich gniazdach śrub w zamku. Oczywiście, ogranicza to dość mocno przekrój możliwych do zainstalowania celowników, ale i tak jest ich całkiem sporo (Holosun 407c, 507c, 508t, 507k, Leupold Delta Point Pro, Trijicon RMR i SRO, Shield RMSc, SIG Romeo 1 Pro, Swampfox Librty, justice i Kingslayer, Truglo TriTec oraz Vortex Viper). Celowniki mocuje się bezpośrednio do zamka, wykorzystując odpowiednie gniazda śrub – w zestawie z pistoletem znajdują się potrzebne śruby wraz z klejem do gwintów. Oprócz tego do mocowania celowników wykorzystywane są polimerowe „zderzaki” mocowane w gnieździe przed lub za celownikiem – stabilizują one mikrokolimator, a dodatkowo mają także zmniejszać impuls przekazywany na urządzenie podczas strzelania, co ma pozytywnie wpływać na jego żywotność.


MR920L ma oczywiście stalowe przyrządy celownicze typu otwartego, zapewniające widoczność tzw. 1/3 cowitness z większości celowników, z czarną, żebrowaną szczerbiną oraz muszką wyposażoną w trytowe, zielone podświetlenie. Przyrządy są bardzo czytelne i wyraźne z dobrze dobraną szerokością, ułatwiającą szybkie celowanie obuoczne.

lufa MR920L

„Matchowe” lufy pistoletów Shadow Systems MR920L wykonywane są ze stali nierdzewnej 416R, wykańczane na kolor brązowy lub czarny i mają długość 4,5” (5” z zewnętrznym gwintem). Z zewnątrz lufy mają wykonane nacięcia w formie gwintu, szczególnie atrakcyjnie prezentujące się w wersji Elite z wycięciami w zamku.

przyrządy celownicze

Pistolety wyposażone są w standardzie w spusty z aluminiowym, płaskim językiem i oporem rzędu 4,5-5 lbs. Zabezpieczają one broń przed przypadkowym wystrzałem przy upadku na ziemię i umożliwiają bezpieczne noszenie załadowanej broni.
Pistolety Shadow Systems pasują oczywiście do kabur od Glocka17. Broń zasilana jest ze standardowych magazynków Glocka – w zestawie znajdują się po dwa 15-nabojowe magazynki Magpul.

MR920L tłumik