SIG P320 X-Full i Romeo PRO

01-06-2020

SIG P320 X-Full + Romeo PRO

Pistolet SIG SAUER P320 X-Full uzupełnia serię X będąc bronią na pełnowymiarowym szkielecie. Broń wyposażono w lufę o długości 4,7”, dzięki czemu charakteryzuje się wysoką celnością oraz komfortem strzelania, jednocześnie, dzięki konstrukcji zamka i szkieletu, nadal nadaje się jako broń do skrytego noszenia, pomimo sporych rozmiarów.

Na pierwszy rzut oka pistolet wyróżnia się modułem chwytu będący odpowiednikiem szkieletu „full size” w przypadku „klasycznych” pistoletów.

Dzięki temu strzelec uzyskuje szynę montażową pod lufą mającą trzy sekcje oraz pełny chwyt pasujący do każdej dłoni, nawet bardzo dużej, oczywiście z możliwością regulacji obwodu poprzez wymianę wspomnianego polimerowego „opakowania” mechanizmu spustowo-uderzeniowego z prowadnicami zamka (to ten element stanowi część istotną w P320).

Chwyt jest ukształtowany bardzo ergonomicznie i jest po prostu wygodny, dodatkowo pokryto go fakturą zapobiegającą ślizganiu się dłoni, a jego dolną część wyprofilowano w „lejek” ułatwiający szybką, bezwzrokową wymianę magazynka. Gdyby to okazało się niewystarczające, można dołożyć zewnętrzny lejek, będący dodatkowym akcesorium do tego pistoletu, ale już nabywanym osobno.

Chwyt charakteryzuje się wydatnym podcięciem pod kabłąkiem oraz dużym, wysoko umieszczonym „beaver tail”, dzięki czemu możliwy jest wysoki chwyt, przez co oś przewodu lufy znajduje się nisko nad dłonią, co z kolei ma wydatny wpływ na redukcję podrzutu broni przy strzelaniu. Manipulatory broni są minimalistyczne, by ułatwić noszenie w ukryciu, ale ich funkcjonalność nie odbiega od „standardowych” - wszystko jest rozmieszczone bardzo ergonomicznie, przez co obsługa broni jest łatwa i intyuicyjna.

Zamek pistoletu ma linię charakterystyczną dla serii 320, z wyraźnym, skośnym wcięciem w przód i dodatkowymi nacięciami w przedniej części, które ułatwiają press chceck lub przeładowanie z chwytem za przednią część zamka.

Standardowo P320 X-Full wyposażony jest w mechaniczne, dzienno-nocne przyrządy celownicze Xray3 o wysokim kontraście ułatwiającym zgrywanie ich na celu. Zarówno szczerbinka, jak i muszka wyposażone są w kapsułki z trytem ułatwiające celowanie w warunkach niskiego poziomu oświetlenia, a dodatkowo na muszce znajduje się kontrastowy, zielony znak przyspieszający celowania przy dobrej widoczności. Szczerbina osadzona jest na płytce zakrywającej gniazdo montażu kolimatora.

W naszym przypadku na pistolecie zainstalowaliśmy kolimator SIG Romeo 1 PRO 1x30 na płytce montażowej wyposażonej w zintegrowany, metalowy kaptur ochronny dla celownika. Romeo 1 PRO charakteryzuje się asferyczną soczewką, pokrytą wysokiej jakości powłokami zapewniającymi doskonałą transmisję światła, czysty obraz i brak zniekształceń, a także zabezpieczającymi przed zabrudzeniem i uszkodzeniami mechanicznymi.

Korpus celownika został wykonany metodami CNC ze stopu aluminium, a całość zabezpieczona jest tak, że ROMEO 1 PRO spełnia normy IPX-7.

Celownik wyposażony jest w system MOTAC automatycznie aktywujący podświetlenie przy poruszeniu bronią oraz wyłączający diodę przy dłuższym bezruchu, co przedłuża żywotność baterii. Użytkownik ma do dyspozycji 10 ustawień podświetlenia znaku celowniczego do pracy w dzień oraz dwa przystosowane do współpracy z urządzeniami noktowizyjnymi. ROMEO 1 PRO ma wbudowany system zabezpieczający śruby regulacyjne tak, by celownik „trzymał zero” nawet po dłuższej eksploatacji. Regulacja znaku celowniczego jest możliwa w zakresie 100 MOA w pionie i w poziomie. ROMEO 1 PRO dostępny jest w wersji z kropką 3 MOA i 6 MOA oraz w wykończeniu czarnym i FDE na naszym pistolecie, jak widać, postawiliśmy kolimator czarny z kropką 3 MOA.

Jak strzela taki zestaw? Świetnie! Broń kapitalnie leży w ręku – chwyt jest naprawdę ergonomiczny i bardzo wygodny, co docenią zwłaszcza osoby o dużych dłoniach, którym na pewno nie zabraknie miejsca na palce. Wysokie podcięcia pod kabłąkiem i beaver tail pomagają budować i utrzymać pewny, wysoki chwyt i bardzo dobrze kontrolować broń przy strzelaniu szybkich dubletów.

Płaski spust Flat XSeries Trigger powoduje, że nacisk na język spustowy jest powtarzalny, niezależnie od ułożenia palca. Charakterystyka jego pracy jest bardzo przyjemna – równomierny opór, wyraźne przełamanie, krótki, wyraźny reset. Manipulatory broni działają bez zarzutu i pozwalają na wygodną obsługę także w rękawiczkach „taktycznych”.

Przeładowanie pistoletu jest łatwe dzięki wyraźnym nacięciom na zamku i sprężynie, która nie stawia zbyt dużego oporu, zapewniając jednocześnie płynne działanie pistoletu. Dzięki zastosowaniu płytki z integralnym kapturem chroniącym celownik możliwe jest także przeładowanie przez oparcie kantu dłoni o celownik, co w niektórych sytuacjach może być przydatne.

Podczas strzelania P320 X-Full daje się łatwo opanować i szybko sprowadzać na cel podczas oddawania szybkich, następujących po sobie strzałów. Pistolet nie kopie mocno i nie oddziałuje w nieprzyjemny sposób na strzelca, przez co strzelanie z niego jest po prostu przyjemnością.

Zastosowanie kolimatora ułatwia i przyspiesza celowanie, ale prze „przesiadce” z przyrządów mechanicznych wymaga treningu i przyzwyczajenia. Jak już uda się nam to opanować, to okaże się, że broń z kolimatorem umożliwia szybsze, bardziej intuicyjne celowanie i prowadzenie ognia.