Sig Sauer MPX PCC

29-10-2019

SIG SAUER MPX 16” PCC

BH Review SIG MPX PCC

 

Sportowy karabinek na amunicję pistoletową 9 mm x 19 PARA SIG Sauer MPX PCC pochodzi w prostej linii z pistoletu maszynowego SIG Sauer MPX, który w przestrzeni publicznej zaistniał w 2012 roku, zaś oficjalnie został zaprezentowany podczas SHOT Show 2013. Pomysł na nową broń powstał jako odpowiedź na zapotrzebowanie na następcę „kultowych” pistoletów maszynowych Heckler & Koch MP5 (niedawno ta konstrukcja obchodziła swoje 50. urodziny). MPX rozwijany był równolegle z projektem MCX, czyli modułowymi karabinkami automatycznymi.

 

BH Review Sig Super MPX PCC

Od pewnego czasu broń ta dostępna jest także w Polsce, ciesząc się coraz większym zainteresowaniem wynikającym z bardzo dynamicznego rozwoju konkurencji strzelanych właśnie z PCC.

BH Review SIG Sauer MPX

Jak wiele innych karabinków na amunicję pistoletową także MPX zbudowany jest w układzie konstrukcyjnym charakterystycznym dla karabinków rodziny AR.

Od wielu lat ten właśnie układ uznawany jest za jeden z najlepszych (o ile nie najlepszy) pod względem ergonomii, a konstrukcje powstałe na bazie karabinków rodziny AR zdominowały sportowe konkurencje strzeleckie. Tym, co wyróżnia MPX pod względem konstrukcyjnym jest fabryczne przystosowanie go do użycia przez strzelców lewo- i praworęcznych, czyli tzw. obustronność.

 

Po zakupie tego karabinka nie trzeba nic dorabiać, przerabiać czy dokupować – po wyjęciu z pudełka otrzymujemy broń w pełni „obustronną” ze zdublowanymi manipulatorami działającymi tak samo po obu stronach karabinka. Strzelcy leworęczni mogą również komfortowo strzelać z MPX, bo łuski wyrzucane są przez zamykane klapką okno wyrzutowe do przodu, zatem nie ma obawy o uderzenie łuską strzelca.

Cechą charakterystyczną, bardzo rzadko spotykaną w innych karabinkach PCC jest zasada działania MPX. W przeciwieństwie do wielu popularnych konstrukcji nie działa on na zasadzie odrzutu zamka swobodnego, ale jego mechanika uruchamiana jest przez odprowadzenie części gazów prochowych przez boczny otwór w ścianie lufy.

 

 

Przemieszczają się one do węzła gazowego, a następnie działają na tłok o krótkim skoku – jest to zasada działania charakterystyczna dla układu AR-18 i zastosowana w takich karabinkach, jak HK416, SCAR, HK G36 czy Grot/MSBS. Pomimo znacznie mniejszej ilości gazów powstających podczas strzelania amunicją pistoletową w porównaniu z amunicją pośrednią SIG Sauer zaprojektował i wdrożył do produkcji sprawnie i pewnie działający układ gazowy w MPX.

Pozostałe mechanizmy wewnętrzne można uznać za przewymiarowane (przeprojektowane) mechanizmy funkcjonujące w karabinkach MCX. W tym miejscu należy dodać, że oryginalne urządzenie powrotne umożliwiło zastosowanie składanej kolby oraz wydanie przyczynia się do zmniejszenia oddziaływania karabinka na strzelca podczas prowadzenia ognia.

Oprócz tego MPX wyposażony jest w regulowaną, składaną w bok kolbę wyposażoną w wygodną stopkę i zapewniającą stabilne podparcie broni. W kolbie znajdują się także gniazda złączek QD do pasa nośnego.

MPX ma samonośną, kutą na zimno lufę o długości 16” (89,5 cm), z gwintem o skoku 1/10 – fabrycznie broń wyposażono w trójkomorowy kompensator znacznie redukujący odrzut i podrzut podczas strzelania. Samonośna lufa osłonięta jest aluminiowym, ażurowym łożem wyposażonym w system mocowania akcesoriów M-LOK oraz w integralną, krótką szynę Picatinny (MIL-STD-1913) na przedniej górnej powierzchni, na której można zamocować muszkę mechanicznych przyrządów celowniczych.

Ażurowe łoże zapewnia bardzo dobry przepływ powietrza, a więc i chłodzenie lufy, przy okazji oferując strzelcowi wygodny chwyt (brak jest na nim wystających elementów powodujących dyskomfort podczas strzelania).

Zasilanie karabinka odbywa się z łukowych, półprzezroczystych („przydymionych”), polimerowych magazynków o pojemności 10, 20 lub 30 nabojów produkowanych dla SIG Sauera przez firmę Lancer Systems, które mają charakterystyczne, metalowe szczęki. W celu ułatwienia szybkiej wymiany magazynka jego gniazdo wyposażono w lejek ukształtowany w dolnej części.

MPX w standardzie wyposażony jest w sportowy spust Timney MPX single stage – karabinek skonfigurowany jest tak, aby po jego zakupie nie były konieczne żadne modyfikacje poprawiające komfort jego użytkowania.

 

Oczywiście MPX, jak sama nazwa wskazuje, jest bronią modułową, więc we własnym zakresie można wymienić w nim łoże, kolbę czy inne elementy – strzelcy pragnący mimo wszystko jeszcze bardziej poprawić osiągi swojej broni oraz spersonalizować ją według własnych preferencji nie będą mieli z tym problemu.