SIG Sauer P226 TACOPS TB

22-10-2019

Firmy SIG Sauer nie trzeba chyba nikomu przedstawiać – od lat ma renomę producenta wysokiej klasy pistoletów, dostarcza broń krótką do sił zbrojnych USA, a także produkuje bardzo wysokiej klasy karabinki MCX i MPX. W jej ofercie od lat znajduje się kultowy wręcz model pistoletu oznaczony symbolem P226 w kilku wersjach. Wśród nich dwie zwracają szczególną uwagę – pierwszą jest P226 Mk25, stanowiący uzbrojenie komandosów NAVY SEAL, zaś drugą wersja P226 TACOPS, czyli broń zaprojektowana z myślą o operacjach specjalnych.

 

SIG Sauer P226 TACOPS TB RH

 

 

Pistolet bazuje na rozwiązaniach „zwykłego” P226, ale różni się od niego kilkoma detalami.
Po pierwsze – tylną część szkieletu uformowano w długi, bardzo wyraźny beaver tail.

 

SIG Sauer P226 TACOPS BT

 

Po drugie – w przedniej części szkieletu, pod lufą, wykonano szynę MIL-STD-193 z trzema sekcjami bo mocowania latarki lub laserowego wskaźnika celu.

 

SIG Sauer P226 TACOPS TB RE

 

Po trzecie – broń w standardzie wyposażono w okładziny chwytu przedłużające go w dół i tworzące lejek ułatwiający szybką, bezwzrokową wymianę magazynka.

 

SIG Sauer P226 TACOPS TB grip

 

Po czwarte – pistolet w wersji z lufą o długości 124 mm wystająca przed zamek końcówka lufy została nagwintowana umożliwiając przyłączenie tłumika. Standardowo na gwint nakręcona jest nakrętka zabezpieczająca. Można także wybrać wersję z lufą o długości 112 mm, wówczas w całości mieści się ona w zamku i nie ma gwintu na końcówce.

 

 

Po piąte – w standardzie P226 TACOPS wyposażono ulepszone przyrządy celownicze: muszkę trytowo-światłowodową Truglo Trirtum Fiber Optic oraz szczerbinę SIGLITE z trytowymi kapsułkami ułatwiającymi celowanie w złych warunkach oświetleniowych.

 

 

 

Po szóste – pistolet ma zainstalowane urządzenie spustowe Short Reset Trigger System znacznie poprawiające kulturę pracy i ułatwiającą szybkie strzelanie.

 

Po siódme - w przedniej części zamka wykonano dodatkowe nacięcia ułatwiające przeładowanie broni lub wykonanie tzw. press check.

 

 

Last but not least – w zestawie z pistoletem znajdują się aż cztery magazynki o pojemności 20 nabojów każdy, do tego z powiększonymi stopkami.

 

 

Broń jest wykonana tak, jak przyzwyczaił nas do tego SIG SAUER – z najwyższą dokładnością i doskonale wykończona (twarde anodyzowanie na szkielecie, zamek pokryty powłoką Nitron). Wszystko jest świetnie spasowane i chodzi „jak w zegarku”.

 

 

Podczas strzelania z P226 TACOPS daje się zauważyć świetną pracę spustu i naprawdę krótki jego reset, o znacznie ułatwia strzelanie szybkich dubletów czy w ogóle prowadzenie szybkiego ognia. W porównaniu ze „zwykłym” P226 wersja TACOPS podczas strzelania pracuje znacznie bardziej miękko – ma nieco mniejszy odrzut i podrzut, a jej oddziaływanie na strzelca nie ma gwałtownego charakteru. W opinii kilku strzelających z tej broni pistolet „pływa, a nie kopie”.

 

 

Oczywiście broń nie jest tania – można powiedzieć, że plasuje się na górnej półce broni krótkiej, ale oferuje tez naprawdę dużo.

Zdecydowanie nie jest to pistolet dla każdego – pomijając cenę, to jest to po prostu duża broń, mówiąc wprost: kawał klamki. Jeśli więc lubicie dużą broń dla komandosów, to jest to zdecydowanie pistolet dla was.