SIG SAUER P320-M18

22-09-2020

SIG SAUER P320-M18

Gdyby ktoś spytał „Jakie cechy wspólne ma Glock 19X i Sig Sauer M18?”, to wymienienie podobieństw nie sprawiłoby raczej problemu. Gdyby spytać o różnice, to sprawa byłaby równie łatwa. A gdyby spytać o coś, co te dwa pistolety jednocześnie łączy i dzieli?

Jest to udział w konkursie na nowy pistolet służbowy Sił Zbrojnych USA nazwany „Modular Handgun System” (cecha wspólna), który wygrał Sig Sauer (różnica). Po wprowadzeniu do uzbrojenia nowy pistolet zyskał oznaczenie M17, a równolegle z nim przyjęto także model M18 (czyli wersję kompaktową, coś jak duet G17/G19), który stanowi broń boczną w Korpusie Piechoty Morskiej USA oraz w Navy.

Sig M18 jest pistoletem działającym na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, ryglowanej przez przekoszenie w oknie wyrzutowym zamka. Wyposażony jest w spust SAO oraz bijnikowy mechanizm spustowo-uderzeniowy. Mechanizm ten jest opakowany w „szczątkowy szkielet”, który stanowi jednocześnie prowadnice zamka i jest osadzony w polimerowej „obudowie” - ta właśnie obudowa jest wymienna, co pozwala zmieniać rozmiar rękojeści pistoletu.

Co ważne, nie stanowi ona elementu istotnego broni, więc jej zakup nie wymaga poświęcenia promesy. Oczywiście, jak to w nowoczesnym pistolecie, nie mogło zabraknąć szyny do mocowania wyposażenia dodatkowego (np. latarki) - wykonano ją w przedniej części obudowy i ma długość taką samą jak w M17, czyli 3 sekcje.

Wersja M18, w przeciwieństwie do „standardowego” P320, z którego się wywodzi, wyposażona jest dodatkowo w mechaniczny, nastawny bezpiecznik skrzydełkowy, co wynika z wymagań przetargowych SZ USA. Dźwigienki bezpiecznika oraz dźwigienki zatrzasku zamka są zdublowane, dzięki czemu broń mogą wygodnie obsługiwać strzelcy prawo- i leworęczni. Przycisk zatrzasku magazynka umieszczony jest na lewej stronie szkieletu, ale w razie potrzeby można przełożyć go na drugą stronę.

Cechą charakterystyczną M18 jest wyposażenie go w standardzie w stalowe przyrządy celownicze SIGLITE - zarówno szczerbinka, jak i muszka mają wbudowane kapsułki z trytem, które ułatwiają celowanie w przypadku słabego oświetlenia. Dodatkowo broń, również w standardzie, ma przygotowany montaż do celownika mikrokolimatorowego - znajduje się on w tylnej części zamka i jest zasłonięty zaślepką, na której umocowana jest szczerbina.

W zestawie z pistoletem nabywca otrzymuje aż trzy magazynki - jest o pojemności 17 nabojów i aż dwa o pojemności... 21 sztuk amunicji! Oczywiście wystają one dość mocno z chwytu, ale producent zadbał o to, by całość wyglądała dobrze i zastosował polimerowe, przedłużone stopki wykonane w tym samym kolorze, co szkielet.

Kolor M18 również jest spadkiem po programie MHS - broń wykonano w barwie Flat Dark Earth, czyli tzw. coyote brown. Oczywiście barwa zamka i polimerowej obudowy nieco się różnią, ale całość wygląda naprawdę nieźle. O ile ktoś lubi broń w kolorze innym, niż czarny.

M18 wielu osobom podoba się bardziej, niże „większy brat” M17 - kompaktowa wersja wygląda na bardziej zwartą i „agresywną”. Pewnie ocena będzie zależała od gustu, podobnie jak w przypadku G17/G19, ale za wersją kompaktową przemawiają mniejsze rozmiary (lufa krótsza o 2 cm 119 mm vs 99 mm nie ma na dystansie typowo pistoletowym krytycznego znaczenia) przy zachowaniu tego samego wymiaru chwytu i pojemności magazynka (oczywiście magazynki są wymienne pomiędzy M17 i M18).