Strzelba BOK Caesar Guerini TEMPIO

08-04-2019

Bardzo trudno oprzeć się urokowi i w konsekwencji żądzy posiadania strzelby Caesar Guerini Tempio. W pierwszej chwili niecałkiem rozumiemy dlaczego. Jednak tak jest i nie jesteśmy w tych doznaniach odosobnieni. CG Tempio jest jedną z pierwszych strzelb produkowanych przez Caesara Gueriniego i pozostaje najpopularniejszą strzelbą myśliwską firmy. Otrzymała bardzo prestiżowy tytuł „Best of the Best” amerykańskiego magazynu Field & Stream. W czym tkwi jej inność i dlaczego jest lepsza od wielu podobnych broni powstających we włoskiej prowincji Brescia?

Z punktu widzenia historii regionu, firma Caesar Guerini powstała stosunkowo niedawno, ale w oparciu o bogate doświadczenie i tradycje rodzinne. Bardzo szybko potrafiła zdobyć znaczącą pozycję na bardzo różnych, ale kluczowych w tej branży rynkach – amerykańskim i brytyjskim. W pewnym sensie, swój sukces zawdzięcza właśnie momentowi założenia i umiejętności racjonalnego połączenia tradycyjnego rzemiosła rusznikarskiego z nowoczesnym sposobem projektowania i obowiązującymi obecnie technologiami. W efekcie powstała broń inna, odbiegająca od standardów, w której dbałość o design, materiały, wykonanie, a nawet szczególne zdobienia sygnowane Bottega C. Giovanelli stała się widoczna w sposób oczywisty.

 

Jaka jest Tempio? Przede wszystkim jest lekka (masa poniżej 3 kg) i doskonale wyważona. Środek ciężkości znajduje się w osi obrotu luf w baskili. Długości luf możemy wybierać od krótkich do polowań z psem (61 cm), poprzez średnie 66 i 67 cm, do długich 71 i 76 cm przeznaczonych do dalszych, precyzyjnych strzelań. Strzelba jest szybka i składna. Świetnym rozwiązaniem jest chwyt półpistoletowy Prince of Wales i delikatne, znakomicie ukształtowane czółenko Schnable. Chwyt pozwala na pewną dowolność trzymania dłoni na szyjce kolby w składzie i usprawnia prowadzenie. Jest to koncepcja kompromisowa, nawiązująca bezpośrednio do eleganckich i nadal cenionych, tradycyjnych osad angielskich. Całość została dopełniona bardzo dobrym, krótko pracującym i dość delikatnym spustem.

 

Kolejnym podkreśleniem myśliwskiego charakteru Tempio jest zastosowanie całkowicie drewnianej stopki kolby. Rzecz obecnie rzadka i godna uwagi. Gumowe, amortyzujące odrzut stopki stały się standardem. Czasami są zaokrąglane i uzupełniane tworzywem sztucznym dającym lepszy poślizg w składzie, jednak nic nie zastąpi dobrze wymodelowanego, nasączonego olejem i odpowiednio ryflowanego drewna orzechowego. Pod warunkiem, że nie spędzimy trzech godzin na strzelnicy strzelając setki razy do rzutków kosztem własnego ramienia. Tempio jest przeznaczona na polowania, zgodnie z sugestiami firmy i złoconym grawerunkiem na baskili, szczególnie na szybkie i zwinne ptactwo. Szyna celownicza jest wąska, od 7 mm przy komorach do 5 mm przy wylocie luf, z delikatnym, bardzo precyzyjnym i skutecznym zabezpieczeniem przeciwodblaskowym.  

Konstrukcja baskili jest typowa dla Caesara Guerini – prosta, mocna i niezawodna mechanicznie. Boczne ściany są pogrubione, a całość pokryta warstwą niklu gwarantującą odporność na dowolne warunki użytkowania w terenie. Zespół luf łożyskowany jest na dwóch czopach wkręconych w boczne ścianki. Oś obrotu znajduje się na wysokości dolnej lufy. Zredukowano wysokość haka zapierającego się o prostą belkę i uproszczono klasyczną ramkę Purdey’a. Zastąpiono ją pojedynczym płaskim ryglem. Powierzchnie blokujące haka i rygla są w tym rozwiązaniu większe, niż w tradycyjnym zamknięciu podwójnym.

Lufy zostały połączone w dość ciekawy sposób. Są zlutowane szyną niewentylowaną, ale tylko na odcinku od przodu czółenka do wylotów. Pod czółenkiem nie są połączone. Koncepcja bardzo sensowna. Nie ma potrzeby dodatkowo wzmacniać osadzenie w potężnym bloku rygla i komór nabojowych, a pusta przestrzeń pomiędzy lufami na odcinku najbardziej narażonym na wysoką temperaturę gazów prochowych gwarantuje dobre rozproszenie ciepła. Generalnie, lutowanie luf jest jednym z najtrudniejszych i najbardziej ryzykownych procesów technologicznych w produkcji strzelb, a jego precyzja i sposób wykonania wprost warunkuje celność broni. W tym przypadku nic nie jest w stanie zastąpić doświadczenia rusznikarzy.

 

CG Tempio jest strzelbą dość drogą, ale wartą swojej ceny. Caesar Guerini zdobył zaufanie strzelców dwoma priorytetami, których bezwzględnie przestrzega – jakością i serwisem. Jakość widzimy w każdym elemencie broni. Nawet doskonale wykończone olejem drewno orzechowe jest nacinane z niespotykaną dokładnością 26 linii na cal. Serwis jest niezawodny i realizowany w Polsce, łącznie z wyjątkowym w naszej rzeczywistości programem corocznych przeglądów, przez firmę Best Hunters. W komplecie otrzymujemy pięć czoków i mocny kufer. Tempio jest na całe życie i może przejść w następne ręce, kolejnego pokolenia...

MJM