Strzelba Stoeger P3000 Defense Pump Compact Stock

14-01-2020

Stoeger 3000 Defense Pump Compact Stock to prosta, nieskomplikowana strzelba powtarzalna typu pump-action o rodowodzie „mundurowym” - zaprojektowana została z myślą o wykorzystaniu przede wszystkim przez jednostki wojskowe i policyjne.

Charakteryzuje się solidną budową, brakiem możliwości instalowania czoków (czok stały typu cylinder) oraz wyposażeniem w regulowany w pionie i w poziomie celownik przeziernikowy, światłowodową muszkę oraz szynę do montażu celowników elektrooptycznych.

Stoeger 3000 ma lufę o długości 18,5”, pod którą znajduje się rurowy magazynek mieszczący 5 nabojów (+1 w lufie) - lufa ma komorę nabojową przystosowaną do strzelania także amunicją w łusce o długości 76 mm.

Standardowym wyposażeniem strzelby jest polimerowa kolba z gumową stopką tłumiącą odrzut oraz polimerowe czółenko do przeładowania. Również obudowę grupy spustu wykonano z tworzywa sztucznego - między innymi to przyczynia się do niskiej ceny Stoegera 3000.

Broń ma prosty, przetykowy bezpiecznik umieszczony w tylnej części kabłąka oraz  Strzelba wykończona jest matową powłoką ochronną w kolorze czarnym. Jeśli użytkownik zdecyduje się na założenie pasa, to ma do dyspozycji dwa punkty mocowania - z przodu pod lufą i na końcu kolby.

Pod względem obsługowym Stoeger 3000 odznacza się bardzo dużą prostotą oraz przyzwoita kulturą pracy. Ładowanie magazynka nie nastręcza trudności, ale pamiętać trzeba, ze fabrycznie broń ma założony ogranicznik pojemności magazynka do 2 sztuk amunicji. Jeżeli użytkownik chcę ładować naraz większą jej liczbę, musi odkręcić nakrętkę magazynka i wyjąć ogranicznik - czynność zajmuje około 30 sekund.

Przeładowanie odbywa się łatwo i dość płynnie - oczywiście ustępuje pod tym względem topowym pompkom, ale pamiętajmy, że kosztują one nieraz dwa, a czasem cztery razy drożej, niż Stoeger 3000.

 

Praca spustu jest charakterystyczna dla strzelb pump-action, zaś przyrządy celownicze pozwalają prowadzić bardzo celny, jak na broń gładkolufową, ogień. Nie ma najmniejszego problemu, by strzelając z oparciem łokcia o stół z 25 m pociskami brenneka nie wyjść z ósemki na tarczy sportowej. z 50 metrów spokojnie można lokować grupy strzałów „w czarnym” na TS-4.

Strzelanie śrutem, z uwagi na stały, cylindryczny czok ma ograniczony zasięg, ale jest to strzelba „taktyczna” lub „obronna” i nie musi charakteryzować się dobrym skupieniem śrucin na dalszych dystansach. Przy szybkim strzelaniu przyrządy celwonicze są bardzo wyraźne i łatwe do zgrania, zawdzięczając to światłowodowej, czerwonej muszce, która bardzo dobrze kontrastuje na tle celu ułatwiając celowanie.

Podczas strzelania nawet amunicją brenneka strzelba nie kopie zbyt mocno - ma masę około 3,2 kg, dodatkowy amortyzator na kolbie, więc oddziaływanie na strzelającego jest stosunkowo nieduże i w żadnej mierze nie powoduje dyskomfortu podczas prowadzenia ognia. Skoro jesteśmy już przy kolbie - standardowa kolba Stoegera 3000 jest dość długa, więc będzie wygodna dla osób o wzroście około 175 cm i więcej. Dla osób o niższym wzroście kolba może być już trochę za długa. Polimerowe czółenko jest szerokie i wygodne, ale znowu osoby o małych dłoniach będą mogły uznać je za zbyt obszerne. Cechą charakterystyczną czółenka jest jego długość - wydaje się ono dłuższe, niż w innych pompkach, ale dzięki temu osobom o krótszych ramionach łatwo jest je wygodnie chwycić i obsługiwać.

Strzelba nie jest kapryśna i wybacza błędy popełnione podczas przeładowania nie wykazując tendencji do zacięć czy błędów w podawaniu amunicji. Wydaje się być zatem bardzo dobrą bronią dla osób dopiero zaczynających przygodę ze strzelbami powtarzalnymi typu pump-action.

Stoeger 3000 bardzo fajnie sprawdzi się jako strzelba „taktyczna” do strzelań o zacięciu militarnym lub jako broń defensywna do ochrony miru domowego. Może stanowić też niezłą broń do nauki i stawiania pierwszych kroków w trigunie, choć tu przegrywać będzie z droższymi modelami np. pojemnością standardowego magazynka. Za to od razu, w standardzie ma światłowodową muszkę, za co w innych, nawet sporo droższych modelach trzeba już dopłacać.

Podsumowując - Stoeger 3000 to bardzo dobra, tania strzelba „na początek”, może być także bronią dla kogoś, kto nie zamierza wyczynowo startować w konkurencjach strzelbowych albo po prostu stanowić broń do samoobrony w domu.