WSZECHSTRONNY KALIBER .223 REMINGTON

18-06-2020

Kaliber 223 Remington Swoją popularność zawdzięcza niezwykłej wszechstronności. Mimo że został zaprojektowany w 1957r to do dziś jest niezwykle udaną konstrukcją spełniającą swoje zadanie na wielu polach. Powstanie 223 remington było związane z potrzebą militarną. Został on zaprojektowany pod kątem wykorzystania w AR-15 Armalite, który miał być nową platformą karabinu bojowego.

Założenia stawiane przed nowym kalibrem to:

  • Kaliber o średnicy 5,6 mm
  • Pocisk osiągający prędkość naddźwiękową na dystansie 500 jardów (457,2m)
  • Możliwość użycia do strzelania ogniem ciągłym
  • Przebicie pocisku na dystansie 500 jardów w hełmie stalowym armii amerykańskiej
  • Balistyka w AR-15 zbliżona do kalibru 30-06 springfield w karabinie M1 Garand.

Tak powstał kaliber 5,6x45 o drugiej nazwie .223 remington. Został on zaadoptowany 1997r do potrzeb sił zbrojnych NATO. Jedyną modyfikacja naboju było użycie cięższego dłuższego pocisku wymagającego do stabilizacji szybszego skoku gwintu broni. Kaliber 223 remington jest obecnie szeroko wykorzystywany wszędzie tam gdzie jest mowa o broni palnej.

Łowiectwo - na świecie jest to niezwykle popularny kaliber myśliwski wykorzystywany od polowania na zwierzynę drobną (w tym popularny w USA Varmint) przez drobne jeleniowate po dziki włącznie. W Polsce spełnia minimalne wymagania energetyczne do polowania na sarny oraz warchlaki. Jest to bardzo popularny kaliber do polowania na drapieżniki. Przyjemny odrzut i małe zniszczenia w tuszy czynią go znakomitym wyborem do polowania na mniejszą zwierzynę. Na rynku dostępne są znakomite sztucery myśliwskie w kalibrze 223 remington. Mała długość naboju pozwala na zastosowanie krótkiej akcji zamka. Dzięki temu obcowanie ze sztucerem nabiera delikatności, sprawia satysfakcję ale również przyspiesza proces przeładowania. Dodatkowym atutem jest możliwość wykorzystania jednego sztucera do polowania i ekonomicznego treningu na strzelnicy. Szeroka gama amunicji pozwala na dobranie pocisku do zadania. Może to być znakomity pocisk z cienkim płaszczem jaki znajdziemy w amunicji Fiocchi EPN, który charakteryzuje precyzja i całkowita separacja. Taki pocisk oddaje pełną energię w tuszy często nie dając przestrzału. Możemy też zdecydować się na amunicję z klasycznym półpłaszczem, który powinien dać przestrzał na rogaczu. Do wyboru są jest również amunicja pełnopłaszczowa. O dużych możliwościach kalibru świadczy doświadczenie płynące z USA gdzie jest to przeważnie używany kaliber używany do redukcji populacji ichniejszych dzików (feral hogs).

Fiocchi 223 Rem. sp

Strzelectwo sportowe i trening - Mały odrzut oraz niska cena naboju sprawiły że kaliber 223 jest znakomitym wyborem do treningu na strzelnicy. Jest również chętnie wybieranym kalibrem do rywalizowania w konkurencji przebieg dzika oraz rogacz. Możliwość dobrania amunicji o optymalnej prędkości wylotowej, wpływa na dłuższe życie lufy w sportowym sztucerze. Dla osób, które profesjonalnie zajmują tymi konkurencjami, na rynku dostępna jest szeroka oferta pocisków do elaboracji, dzięki którym za grosze jesteśmy w stanie stworzyć znakomity nabój do „dziurawienia papieru” (z ang. plinking round).

Strzelectwo sportowe dynamiczne / taktyczne - Kaliber 223 rem. został stworzony z myślą o oddawaniu strzałów z dużą częstotliwością. Znakomicie sprawdza się w karabinach typu AR-15. Znikomy odrzut pozwala na precyzyjne oddawanie kolejnych strzałów nie tracąc celu z pola widzenia. W dynamicznych konkurencjach, strzelcy nie zwracają dużej uwagi na precyzję amunicji, ponieważ większość strzałów odbywa się na krótkich dystansach. Niska cena amunicji pozwala na ekonomiczny trening na strzelnicy oraz rywalizację na zawodach. Niektóre firmy oferują amunicję w stalowych łuskach, co dodatkowo obniża cenę amunicji.

Strzelectwo Długodystansowe - jest to często niedoceniany kaliber do zadań długodystansowych. Jednak okazuje się że przy wykorzystaniu długich i ciężkich pocisków wraz z lufą o szybkim skoku gwintu pozwala na osiąganie znakomitych rezultatów nawet na dystansie 600-800m. Co prawda nie jest to idealny kaliber na wietrzną pogodę jednak na strzelnicach z osłoniętymi osiami może swobodnie rywalizować z popularnymi kalibrami długodystansowymi.

223 rem Fiocchi HP

Użycie militarne - Do tej pory kaliber 223 remington / 5,6x45 NATO znajduje się na standardowym wyposażeniu sił zbrojnych NATO. Jest to znakomity kaliber do zadań wojskowych na średnich dystansach. Bardzo dobrze sprawuje się w jako kaliber snajperski w terenach zabudowanych gdzie strzały oddawane są na stosunkowo niedalekie odległości. Jest to również bardzo dobry kaliber do broni szturmowej pozwalający na oddawanie precyzyjnych seri w często niezwykle stresujących sytuacjach.

Zalety kalibru 223 remington na różnych polach zastosowań dowodzą ogromnej wszechstronności kalibru. Dzięki nim jest on obecnie bardzo popularny. Bardzo szeroka gama pocisków pozwala na dobranie właściwej amunicji do broni oraz do zastosowania. W ofercie sklepu Best Hunters znajduje się pełna oferta amunicji Fiocchi, dedykowanej do użycia w łowiectwie oraz w strzelectwie.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą amunicji Fiocchi dla kalibru 223 Remington pod linkiem poniżej:

https://besthunters.pl/product/search?query=223remammo