Karabin Barrett MRAD

08-09-2022

Każdy chyba zna firmę Barrett i każdy od razu kojarzy ją z wyborowymi karabinami wielkokalibrowymi M82 i M107, stanowiącymi uzbrojenie wielu jednostek specjalnych na świecie i będącymi już kinową ikoną, występującą w tak znanych produkcjach, jak choćby Robocop czy Navy SEALs. Ale Barrett, to nie tylko samopowtarzalna pięćdziesiątka – to także powtarzalne karabiny wyborowe, jak na przykład MRAD.

Powtarzalny karabin wyborowy MRAD (Multi-Role Adaptive Design) powstał w firmie Barrett jako odpowiedź na zapotrzebowanie US SOCOM na nowy karabin wyborowy, określany jako SOCOM PSR (Precision Sniper Rifle). Broń po raz pierwszy zademonstrowano publicznie podczas targów „SHOT Show 2011”, a w naszym kraju cywilny użytkownik może zakupić taki karabin w sklepie Best Hunters.

Powtarzalny karabin Barrett MRAD zbudowany jest w układzie przypominającym broń systemu AR15 (oczywiście w ogólnym sensie, broń pozbawiona jest automatyki). Komora zamkowa i spustowa wykonane są ze stopu aluminium i anodowane w kolorach: MRB, czarnym, piaskowym, zielonym (OD) oraz szarym. Łoże przednie jest integralną częścią komory zamkowej, ze stałą szyną grzbietową MIL-STD-1913 o długości aż 55,2 cm. Dodatkowo można na nim zamontować opcjonalne szyny akcesoryjne – boczne i dolną (w zestawie dostarczane są trzy odcinki różnej długości).

Gniazdo magazynka, stanowiące integralną część komory spustowej – zostało ono ukształtowane tak, by ułatwić wymianę polimerowego magazynka w pozycji leżącej, bez konieczności manipulowania samym karabinem. Także zatrzask magazynka umieszczono zgodnie z zasadami ergonomii – jest jednakowo łatwo dostępny dla strzelców lewo- i praworęcznych. Skrzydełko bezpiecznika jest jednostronne, o skoku 45°, ale można je łatwo przełożyć na prawą lub lewą stronę komory spustowej albo zastąpić dwustronnym, podobnie zresztą, jak chwyt pistoletowy, który jest zgodny ze „standardem M4”, dzięki czemu można korzystać z pełnej gamy chwytów dostępnych na rynku, a przeznaczonych do rodziny AR15.

Karabin wyposażono w aluminiową, składaną na prawą stronę kolbę o regulowanej długości i wysokości baki. U dołu ażurowej konstrukcji wykonano krótką szynę Picatinny, na której można zamocować monopod. Co ciekawe – po złożeniu kolba blokuje w jednym z otworów rękojeść zamka w pozycji „zamkniętej”, uniemożliwiając jego przypadkowe otwarcie podczas transportu broni.

MRAD charakteryzuje się możliwością łatwej (łatwej, ale nie „szybkiej”, czyli bez użycia narzędzi) wymiany luf i zmiany kalibru broni. Do MRAD oferowane są lufy w trzech kalibrach i różnych długościach: .300 Winchester Magnum (lufa o długości 61 cm), .308 Winchester (lufa o długości 43 cm) oraz .338 Lapua Magnum (lufy o długości 51, 61 i 66 cm) – trzeci, największy kaliber traktowany jest przez producenta jako podstawowy i priorytetowy oraz najbardziej uniwersalny. Lufy wykonywane są jako wzdłużnie żebrowane i gładkie, w zależności od długości i kalibru, oraz wyposażone w sporej wielkości, efektywne urządzenie wylotowe, istotne zwłaszcza przy większych kalibrach.

Wymiany lufy dokonuje się po rozłożeniu broni „do czyszczenia”, poprzez wykręcenie dwóch śrub imbusowych umieszczonych w dolnej części komory zamkowej, tuż za oknem wyrzutowym, i wysunięcie jej w przód. Po zainstalowaniu nowej lufy należy sprawdzić za pomocą dołączonych sprawdzianów poprawność jej zamocowania.

Oprócz wymiany lufy należy także dostosować zamek do innego kalibru amunicji – po rozłożeniu broni i wyjęciu zamka z polimerowych prowadnic (przedniej i tylnej) należy wyjąć z niego iglicę wraz ze sprężyną, a następnie czółko zamka i zastąpić je nowym, we właściwym kalibrze (stanowi część zestawu wraz z lufą).

Strzelec ma też możliwość regulowania urządzenia spustowego – w prosty sposób można ustawić takie parametry, jak opór języka spustowego (od 0,75 do 1,125 kg), jego drogę oraz reset. W tym celu należy wyjąć, stanowiące jeden element, urządzenie spustowe z broni i za pomocą klucza imbusowego odpowiednio je wyregulować.

 

Specyfikacja karabinu dostępna na stronie produktu.