“Moja babička pochází z Chrzanowa"

16-04-2020

“Moja babička pochází z Chrzanowa!” Dokładnie takie hasło pojawiło się kilkanaście lat temu w jednej z reklam polskiego piwa. Obecnie tę reklamę spokojnie można określić mianem kultowej, tak samo jak broń, o której dzisiaj piszę. Marka ta jest nam tak bliska, że wielu traktuje ją tak jakby była wręcz nasza. Wiecie już o czym mowa?

 

W moich rodzinnych stronach poza polskimi stacjami telewizyjnymi odbieraliśmy także naziemnie kanały telewizji czeskiej. Były to Praska jedynka, dwójka i Nova, gdzie wieczorami można było oglądać filmy które do nas trafiały dopiero za kilka lat. Terminator, Szklana Pułapka i wiele, wiele innych klasyków docierało do południowej części Polski często na długo przed emisją w naszej telewizji. Jedyną różnicą był dubbing, do którego po pewnym czasie oczywiście można było się przyzwyczaić, a przy odrobinie odsłuchania całość stawała się zrozumiała i często wręcz śmieszna. Zresztą nie tylko filmy, ale także bajki takie jak Rumcajs, Krecik są znane i lubiane prawie tak samo jak Studencka czekolada i lentilki u młodszych czy czeskie piwo wśród starszych. Nic więc dziwnego, że pokochaliśmy także czeską broń! Brno i Ceska Zbrojowka zwana CZetką lub pieszczotliwie Czeszką jest stałym elementem naszych łowisk i nikt nie ma złudzeń, że odegrała wielką rolę w Polskim łowiectwie.

 

Kiedy zapytałem na jednej z grup internetowych o to, czym kierowali się wybierając właśnie CZtkę usłyszałem wiele ciekawych historii. Jeden z kolegów powiedział, że ma tę CZtkę już 19 lat. 19 lat to szmat czasu, ale słyszałem też wiele historii o tym, jak kilkadziesiąt lat temu myśliwi ustawiali się wręcz w kolejkach po to, żeby zdobyć upragnioną Czeszkę, z którą później nie rozstawali się w łowiskach, a broń ta służy do dzisiaj. Wciąż można znaleźć wiele przepięknych klasycznych powojennych modeli Brno 21, czy Brno 22 w pełnym drewnie, spełniających swoje funkcje w łowisku i na strzelnicę. Znam nawet człowieka, który ma w swoim domu kolekcję kilku kalibrów Brna 22 z którymi poluje. Pomimo swoich 70+ lat broń ta wciąż służy i wszystko wskazuje na to, że posłuży jeszcze długo.

Pomimo upływu lat, zmian społecznych czy kulturowych marka Ceska Zbrojovka wciąż sprawienie funkcjonuje. Mało tego obecnie jest to jedno z największych przedsiębiorstw produkujących broń na świecie. Wytwarza zarówno broń sportową na potrzeby rynku cywilnego, broń myśliwską oraz broń bojową dla wojska i służb mundurowych. 

 

Co sprawia, że CZtka jest wciąż tak popularna? Jej użytkownicy mówią wprost, że jest to świetna jakość w rozsądnej cenie. Jest to często jedna z pierwszych broni, którą kupuje młody myśliwy czy strzelec sportowy. Wielu sportowców ma nawet Czeszkę z dostosowaną pod siebie kolbą, zamawianą u kośbiarza. Zresztą Czeszka to nie jeden model czy kaliber. CZtka to pełne spektrum możliwości. 


Dla przykładu - jeden z kolegów napisał: “Wybrałem czeski Express Brno w kal. 8x57jrs. Broń bardzo składną i celną o wysokim standardzie wykonania jaki dała mi Zbrojovka Brno”. Otóż CZtka to nie tylko sztucery czy ekspresy - to także kniejówki takie jak chociażby BRNO COMBO będący jedną z najlżejszych kniejówek na rynku o masie jedyne 2,9kg. Co ciekawe kniejówka oraz czółenko modelu Combo wykonane zostały z olejowanego drewna z orzecha włoskiego i wyposażone w system z dwoma spustami obsługujący każdą lufę osobno. Dodatkowo w modelu Combo istnieje możliwość zamontowania luf kulowych Brno Ekspress, które są kompatybilne z baskilą kniejówki, tak jak w kniejówkach innych znanych producentów. Broń ta jest dostosowana jest do strzelania śrutem stalowym.

CZ to także pistolety sportowe jak chociażby CZ Shadow 2 będąca drugą generacja legendarnego pistoletu CZ Shadow (pod tym linkiem jeden z modeli). Zarówno dwójka jak i jedynka dostępna jest w różnych wersjach kolorystycznych.  Warto wspomnieć, że 2ka została zaprojektowana przy udziale najlepszych strzelców firmowych CZ, strzelających w zawodach IPSC. Dzięki tej współpracy uzyskano pistolet, który w klasie pistoletów dedykowanych do IPSC podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej. Natomiast 1ka potocznie określana mianem "Shadowka" zasilana jest z magazynków o pojemności 18 naboi 9 mm. Nie dajcie się zwieść pozorom, pistolety CZ to broń najwyższej jakości jak chociażby pistolet do IPSC CZ 75 TS CHECHMATE PARROT

 

Oczywiście myśliwych najbardziej będą interesowały sztucery.  Kto szuka broni na długie dystanse czy polowania na drapieżniki znajdzie kilka modeli varmintów zarówno w drewnie jak i z syntetyczną osadą w kamuflażu, z regulowaną baką taką jak Sztucer CZ 557 PREDATOR. Predator to broń z krótką lufą o długości 52cm zakończoną gwintem M14x1 i wkręconym w standardzie hamulcem odrzutu i posiadająca język spustowy z regulowanym systemem siły nacisku. Zresztą Varminty występują nawet w kalibrach .22LR. Warto pamiętać, że karabinki bocznego zapłonu to znana i lubiana broń, a model CZ 455 to często podstawowe narzędzie do treningu dla młodych strzelców.  

 

W CZtkce nie ma przepychu, nie ma złoceń czy wymyślnych grawerunków, chociaż zdarzają się modele takie, jak chociażby CZ557 LUX widoczna na zdjęciu poniżej która zdają się zaprzeczać temu stwierdzeniu. Mam wrażenie, że w tej kwestii CZtka niebawem nas zaskoczy!

Jest to jednak jeden z niewielu przykładów który raczej odstaje od przyjętej przez firmę reguły. CZtka jest bowiem, jak określają użytkownicy “bardzo dobrym grzmiącym kijem, który w łowisku robi robotę”. Nie kosztuje dziesiątek tysięcy złotych, a budżetowe sztucery można kupić już za trochę ponad 2 tysiące złotych. Fakt, CZ 557 ECLIPSE to tańsze wykończenie, fakt jest to uproszczona konstrukcja, jednakże jest to wciąż broń która sprawdzi się w łowisku. Modele takie jak 557 występują nawet w wersji dla leworęcznych myśliwych lub w osadach z pełnego drewna nawiązując do dawnych, powojennych tradycji.    

 

Oczywiście zawsze znajdą się tacy którzy powiedzą, że broń marki X czy Y zaczyna się tam, gdzie kończy się CZtka i zapewne będą mieli rację. Mimo tego, wielu użytkowników wciąż chętnie sięgać będzie po CZtkę dokładając do niej lunety takich producentów jak Vector Optics mówiąc “Nic więcej nie potrzeba”, bo CZ to „Niezawodny i precyzyjny sztucer w dobrej cenie”.

 

Koło Czeszki nie da się przejść obojętnie, to broń która wywarła ogromny wpływ na łowiectwo w naszym kraju i wychowała tysiące myśliwych. Dla wielu łowców była, jest i będzie bronią pierwszego i jedynego wyboru. Sama marka ma i będzie miała wiernych fanów łączących się w kluby, organizując własne polowania zbiorowe dla klubowiczów. Zapewne CZtka będzie coraz częściej pojawiać się zarówno w polnych, leśnych jak i górskich łowiskach. Nie straszne jej bowiem trudne warunki, deszcze czy śnieg. Sami Czesi mogą być spokojni o przyszłość swojej marki, bo tylko w 2016 roku ich firma zdołała sprzedać ponad 300 tys. sztuk broni. Dzięki temu osiągnęli obroty rzędu 5 mld CZK, czyli ok. 815 mln PLN. To imponujący wynik, który jasno pokazuje, że o Czeszkach możemy mówić wiele i w różny sposób, natomiast nie wolno nam ich lekceważyć! 


 

Darzbór!
Krzysztof Turowski