Pistolet Springfield Armory 1911 Emissary

26-08-2022

Springfield Armory 1911 EMISSARY 4,25” 9 mm Parabellum

 

W 2021 roku Springfield Armory 1911 EMISSARY zdobył prestiżowa nagrodę Ballistic's Best Reader's Choice Awards za najlepszy pistolet klasy 1911.

 

Są procesy zachodzące w społecznościach użytkowników broni, które potrafią cieszyć i pozwalają znacznie bardziej optymistycznie patrzeć na nieuniknione przemiany. Jednym z nich jest widoczny powrót do pistoletów wysokiej jakości, wykonanych starannie, z najlepszych materiałów, przemyślanych designersko i dostosowanych do współczesnych oczekiwań. Dotychczas, według badań amerykańskich, statystycznie tylko przestępcy zawsze wybierali najlepszą broń, co nie jest zjawiskiem zaskakującym ze względu na sposób jej użytkowania i konieczną niezawodność. Dla równowagi, te same badania wykazały, że przestępcy boją się dobrej broni w rękach swoich potencjalnych ofiar. Potwierdziło to założenie ich racjonalnego działania, kalkulacji i skłonności do rezygnacji z zamiarów w przypadku pojawienia się nadmiernego ryzyka.

Oczywiście, obserwowana na rozwiniętych rynkach tendencja w żaden sposób nie dyskwalifikuje pistoletów projektowanych w oparciu o szkielety polimerowe, zespoły bijnikowe, czy relatywnie nowe koncepcje funkcjonalne. Jest to po prostu trochę inna broń, najczęściej równie skuteczna i mająca jedną znaczącą przewagę nierzadko determinującą wybór – cenę. Jest tańsza ze względu na zastosowane technologie i skalę produkcji. Tworzywa sztuczne umożliwią też praktycznie dowolny design i bardziej doprecyzowaną ergonomię satysfakcjonującą większość strzelców. Te dwa światy, jak się okazuje, mogą istnieć równolegle wbrew obserwowanej do niedawna znaczącej dominacji plastiku w ofercie wszystkich producentów.

1911 EMISSARY bezpośrednio wywodzi się i funkcjonalnie pozostaje stuprocentowym pistoletem Johna Mosesa Browninga sprzed ponad stu lat. Jednak dość radykalnie zmieniono cechy użytkowe i ogólny wizerunek broni. Po prostu dostosowano klasyczną konstrukcję do oczekiwań współczesnego strzelca i warunków codziennego przenoszenia broni.

Zupełnie inaczej zaprojektowano zewnętrzne powierzchnie zamka (Tri Top) dodając agresywne frezowania w przedniej części umożliwiając pewny chwyt w przeładowaniu za przód zamka. Górna,  płaska płaszczyzna jest gęsto ryflowana (40 lpi) w celu redukcji refleksów światła. Zastosowano trytowe (muszka) przyrządy celownicze Sprinfield Armory U Dot, które gwarantują szybkie i intuicyjne uchwycenie celu w dowolnych warunkach oświetlenia.

Podobnie dostosowano chwyt broni. Głębokie i mocne nacięcia zapewniają pewny kontakt dłoni z pistoletem. Okładki  chwytu VZ Grips wykonano z tworzywa G10 zastępując tradycyjne drewno. Co ciekawe, tę samą strukturę (tzw. struktura granatu) przeniesiono również na przednią i tylną (poniżej bezpiecznika chwytowego) część stalowego szkieletu. Skutek jest doskonały i pistolet leży w dłoni pewnie, bez nadmiernego „przyklejenia” znanego z agresywnych faktur przypominających gruby papier ścierny. Warto było dodać kilka operacji na maszynach CNC.

Pomimo innego, prostego profilu spustu, mechanizm jest klasyczny, zgodny z 1911. Jednak jego praca pozostaje poza wszelkimi porównaniami i bardziej przypomina dopracowaną broń wykonywaną przez małe, rzemieślnicze zakłady rusznikarskie niż seryjną produkcję dużej firmy. Osłona spustu jest prostokątna i daje pewne oparcie dla dłoni podtrzymującej pistolet w momencie strzału. W czasie powstawania pierwotnego projektu Browninga nikt nie przewidywał strzelania z dwóch rąk. Pierwsze, dzisiaj oczywiste zmiany w sposobie użycia broni krótkiej pojawiły się zaskakująco późno, w latach 70. XX wieku.

Springfield Armory oferuje 1911 EMISSARY w dwóch kalibrach: 9x19 mm Parabellum i .45 ACP, oraz z dwiema długościami: luf 4,25” i 5” w sposób naturalny warunkującymi wymiary broni. Wersje z lufą 4,25” są bardziej kompaktowe, mają lepszą manewrowość i są nieco łatwiejsze do skrytego przenoszenia kosztem oczywistego niewielkiego spadku celności. Jednak w przypadku broni o charakterze ewidentnie defensywnym, dystans prawdopodobnego użycia w realnych warunkach obrony najczęściej jest określany na 3–12 m. Z testów przeprowadzanych na różnych rodzajach amunicji wynika, że i tak ma ona znacznie większy wpływ na celność niż różnica 0,75” długości lufy. Dodatkowym elementem mającym zasadniczy wpływ na energię odrzutu i w konsekwencji na powtarzalność kolejnych strzałów jest grubościenna lufa 4.25” Bull Barrel osadzona w całkiem sporej, jak na pistolet kompaktowy, masie 1,13 kg. Typowym efektem zastosowania grubej i stożkowej lufy jest inny niż w klasycznym 1911 sposób rozkładania broni. Wymaga napięcia i zablokowania zawleczką sprężyny zespołu oporopowrotnego przed wysunięciem z zamka.

W dzisiejszym pistolecie przeznaczonym do obrony nie może zabraknąć również szyny do montażu celownika laserowego lub oświetlenia. Przy szkielecie i zamku wykonanym ze stalowych odkuwek, EMISSARY pozostaje absolutnie niezawodnym i niezniszczalnym pistoletem gwarantującym sprawne działanie w każdych warunkach i w każdej sytuacji.

 

- Michał Maryniak -