Karabinek BCM CQB12 mod 0

14-12-2021

BCM CQB12 mod 0 to obecnie najtańszy na rynku karabinek znanego i uznanego producenta broni strzeleckiej, czyli Bravo Company Manufacturing. „Najtańszy” wcale nie oznacza „najgorszy”, bo przy jego produkcji dochowano takich samych standardów, jak w przypadku droższych modeli, a podstawową różnicą jest inne ukompletowanie karabinka.

Podobnie, jak w przypadku droższych BCM-ów, także w BCM CQB12 mod 0 zastosowano komorę zamkową z kutego aluminium 7075-T6, wykończonego na czarny półmat anodowaniem twardym typu III, klasy 2, zgodnie z normą MIL-A-86625F. Komora zamkowa to typowy flat-top z naciętą na górnej części szyną MIL-STD-1913, na której bez problemu zmieści się celownik kolimatorowy lub holograficzny z powiększalnikiem oraz składany przeziernik. W tej wersji karabinek nie ma dołączanej rękojeści z przeziernikiem, charakterystycznej dla wojskowych M4, więc jest dedykowany strzelcom z założenia chcącym wyposażyć broń w optoelektroniczne przyrządy celownicze.

Zespół ruchomy karabinka wykonano według normy MIL-PEC metodą obróbki CNC ze stali 158 – suwadło i klucz gazowy są chromowane. Wyciąg, wyrzutnik i sprężyny wykonane są ze stali narzędziowej. Z zespołem ruchomym współpracuje jednostronna rękojeść przeładowania z powiększonym uchwytem BCM Gunfighter.

Komora spustowa karabinka również jest wykonana z kutego aluminium 7075-T6 i wykończona podobnie, jak komora zamkowa. W komorze osadzony jest mechanizm spustowo-uderzeniowy PNT Trigger typu MIL-SPEC, precyzyjnie obrabiany na maszynach CNC i niklowany, a także pokrywany powłoką teflonową. Polerowanie powierzchni oraz honowanie otworów na osie zapewnia trzykrotnie lepszą charakterystykę pracy, niż spusty w wojskowych karabinkach M16/M4, a także gwarantuje jego płynną i precyzyjną pracę. Trzystopniowa obróbka termiczna powoduje, że jest to mechanizm bardzo trwały i odporny na zużycie. Spust osłonięty jest polimerowym kabłąkiem BCM Gunfoghter Trigger Guard. Do komory spustowej dołączony jest bardzo wygodny chwyt pistoletowy BCM Gunfighter Mod 3 pokryty fakturą antypoślizgową i wyposażony w wewnętrzny, szczelny schowek. Tylec komory spustowej zakończono płytką BCM Gunfighter QD End Plate z integralnym gniazdem QD do mocowania szybkozłączki pasa nośnego. W karabinku zastosowano bardzo wygodną, regulowaną kolbę BCM Gunfighter Buttstock z dużym przyciskiem blokady regulacji i integralnymi złączkami QD do pasa.

W karabinku BCM CQB12 mod 0 zastosowano 12,5-calową, chromowaną lufę o skoku gwintu 1:7 z komorą nabojową .223 Remington. Lufa, wykonana ze stali 11959E, zgodnie z normą MIL-SPEC, ma profil „government” i jest wykończona fosforanowaniem. Na lufie osadzona jest muszka z podstawą (typu A2) zwaną popularnie „żaglem”  z wewnętrznym blokiem gazowym. W karabinku zastosowano krótki system gazowy carbine. Lufa zakończona jest standardowym gwintem 1/2-28, na który fabrycznie nakręcone jest urządzenie wylotowe typu A2.

Lufa osłonięta jest niskoprofilowym, polimerowym łożem PKMR Handguard, pokrytym fakturą antypoślizgową z wyprofilowanym, integralnym handstopem – łoże zapewnia bardzo wygodny chwyt, a dzięki osłonie termicznej zabezpiecza dłoń strzelca przed poparzeniem. Łoże wyposażono w 9 slotów montażowych M-LOK rozmieszczonym na godzinie 1, 6 i 11, umożliwiających dołączenie niezbędnych akcesoriów, jak chwyt przedni czy latarka albo dodatkowe szyny montażowe MIL-STD-1913.

Karabinek strzela bardzo przyjemnie, pomimo krótkiego systemu gazowego i niezbyt długiej lufy. Oddziaływanie na strzelca jest niewielkie, dzięki czemu można prowadzić szybki i celny ogień. Krótka lufa ma jednak tendencje do generowania silnego płomienia wylotowego, bardzo efektownie wyglądającego na zdjęciach. ;)

Spust pracuje precyzyjnie, choć opór ma typowy dla spustów MIL-SPEC, ale jego wykończenie i precyzyjna obróbka powodują, że strzelec ma pełną kontrole nad bronią i nie musi walczyć o oddanie strzału.

Dzięki niewielkiej długości BCM CQB12 mod 0 jest bronią bardzo manewrową i łatwą do przenoszenia w nawet niewielkich pokrowcach czy plecakach nierzucających się w oczy.

Jeśli podobają Ci się wojskowe M4, ale chcesz mieć broń nowocześniejszą i o większych możliwościach modyfikacji, a także bardzo dobrze pracującą już po wyjęciu z pudełka, to ten BCM jest właśnie dla Ciebie.

 

Przejdź do strony produktu.