Karabinek JP 15 PL

12-01-2022

Karabinki ze stajni JP Enterprises mają swoich zagorzałych fanów, którzy doceniają rozwiązania zastosowane w tej broni, często niespotykane w żadnej innej. Jednym z nich jest charakterystyczne, okrągłe łoże wykonane z aluminium, zapewniające świetny chwyt i w praktyce eliminujące potrzebę stosowania dodatkowych chwytów przednich, hand stopów czy podobnych rozwiązań. Łoże ma tak dobraną średnicę, że idealnie wpasowuje się w dłoń większości strzelców, a jednocześnie pozwala zainstalować na lufie radiator, który również jest cechą charakterystyczną karabinków JP. „Przypadłością” okrągłego łoża JP jest bardzo oryginalny system mocowania dodatkowych akcesoriów bazujący na śrubach. Dzięki niemu udało się zastosować idealnie okrągły kształt łoża, ale z drugiej strony mocno ograniczono możliwości mocowania dodatkowego wyposażenia.

W broni sportowej to nie przeszkadza – im mniej dodatków, tym lepiej, a niezbędne akcesoria można było zamontować na integralnej szynie łoża lub dostarczanych w zestawie z bronią krótkich odcinkach szyn Picatinny mocowanych śrubami w systemie JP. Karabinki JP zostały jednak dostrzeżone także przez strzelców o zacięciu „taktycznym”, ale z uwagi na łoże i system mocowania nie cieszyły się popularnością.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom strzelców „taktycznych” wprowadziliśmy właśnie na rynek karabinek JP-15 PL, który rozwiązuje problem z łożem, ale sprawia jednocześnie, że karabinek JP przestaje wyglądać, jak karabinek JP...

JP-15 PL to broń bazująca na modelu JP-15 Patrol Ready Rifle, choć poddana pewnym modyfikacjom.

Pierwszą z nich jest wspomniane łoże – zamiast „standardowego Łoża JP” zastosowano bowiem 12-calowe lekkie, niskoprofilowe łoże wykonane z aluminium, kształtem zbliżone do ośmiokąta, czyli podobne do łóż stosowanych w karabinkach AR. Na górnej jego części wykonano szynę Picatinny, a na pozostałych siedmiu powierzchniach znajdują się sloty systemu montażowego M-LOK, dzięki czemu użytkownik ma pełną dowolność mocowania akcesoriów, ograniczoną jedynie jego potrzebami, fantazją i zasobnością portfela. Warto zaznaczyć, że łoże na praktycznie całej długości pokryte jest fakturą znakomicie poprawiającą chwyt na broni, przypominającą w dotyku papier ścierny, choć powstała ona w procesie obróbki mechanicznej. Należy pamiętać o tym, że niski profil łoża uniemożliwia zainstalowanie chłodnicy.

W JP-15 PL zastosowano 14,5-calową lufę Supermatch z gwintem o skoku 1:8 i komorą nabojową Wylde. Na końcu lufy znajduje się trójszczelinowy tłumik płomienia JP – niestety, jest on zakołkowany z uwagi na amerykańskie przepisy i samodzielna wymiana urządzenia wylotowego na inne nie jest możliwa. Karabinek ma system gazowy długości MID z regulowanym blokiem gazowym JP, dzięki któremu strzelec może dokładnie ustawić broń do danego typu amunicji, zapewniając płynną i bezawaryjną pracę przy zmniejszonym oddziaływaniu broni na strzelca.

W karabinku zastosowano zespół ruchomy z suwadłem JP FMOS™ Bolt Carrier Group z ulepszonym zamkiem JP EnhancedBolt. Suwadło wykonane jest ze stali SAE 9310 oraz wygładzone i wykończone powłoką DLC - ma masę 312 g, czyli mniejszą, niż standardowe suwadło karabinka AR o specyfikacji militarnej. Zamek karabinka wyposażono w ulepszony wyciąg i wyrzutnik oraz pierścienie gazowe.

W JP-15 PL zastosowano standardowe urządzenie powrotne AR-15, czyli buffer ze sprężyną, a także również standardowoą, jednostronną rękojeść przeładowania. Chwyt karabinka to gumowy, ergonomiczny JP Custom Logo Pistol Grip z firmy Hogue, podobnie zresztą, jak kolba.

Broń wyposażono w jednooporowy, regulowany spust z serii JP EZ Trigger™ System, charakteryzujący się bardzo krótką drogą, wyraźnym i niewielkim oporem oraz minimalnym resetem, co pozwala na prowadzenie bardzo szybkiego, precyzyjnego ognia pojedynczego.

JP15 PL dedykowany jest do strzelców „taktycznych”, chcących mieć broń wysokiej klasy, ale nie typowo sportową, a także ceniących sobie łatwość jej modyfikacji poprzez dodawanie akcesoriów.