Pistolet Shadow Systems CR920 Elite

21-09-2022

Pistolety Shadow Systems znacie już dobrze z naszego sklepu i bloga, ale dziś przedstawiamy Wam najnowszy model z oferty tego producenta: subkompaktowy pistolet przeznaczony do EDC, czyli CR920 Elite.

Ta niewielka broń przeznaczona jest do skrytego noszenia i samoobrony i została zaprojektowana tak, by zachować wszystkie funkcjonalności większych pistoletów Shadow Systems przy zminimalizowanych wymiarach, co jest kwestią kluczową przy skrytym noszeniu.

Mechanicznie pistolet bazuje na rozwiązaniach zastosowanych w pistoletach Glock, ale na tym w zasadzie kończą się podobieństwa. CR920 osadzony jest na wąskim, polimerowym szkielecie, który wyprofilowano tak, jakby przeszedł już stippling. Chwyt i półeczki na kciuki po bokach szkieletu pokryto bardzo wyraźną, ale nieagresywną fakturą zapewniającą świetne przyleganie dłoni, nawet wilgotnej. W tylnej części szkielet przedłużono w wyraźny bobrzy ogon zapobiegający zranieniu dłoni przez poruszający się podczas strzału zamek. Kabłąk fabrycznie odchudzono i podcięto tak, by ułatwić pewne i wygodne trzymanie broni oburącz. W standardzie w pistolecie zastosowano powiększony przycisk zatrzasku magazynka o bardzo wyraźnej fakturze, dzięki czemu operowanie nim jest łatwe i wygodne. W przedniej części szkieletu, pod lufą, wykonano szynę Picatinny z jednym mostkiem.

CR920 ma mechanizm spustowy ze spłaszczonym językiem spustowym, charakteryzujący się oporem rzędu 4,5-5 lb, bardzo wyraźnym przełamaniem i niewielkim resetem ułatwiającym szybkie strzelanie.

Zamek pistoletu ma bardzo oryginalny wygląd i zaprojektowany został tak, by jak najbardziej poprawić ergonomię broni i jej funkcjonowanie. W przedniej i tylnej części wykonano na nim bardzo wyraźne podcięcia ułatwiające uchwycenie przy przeładowaniu, a w przedniej części – dodatkowo otwory podnoszące cool factor i zmniejszające masę.  W tylnej części wyfrezowane jest gniazdo do mocowania celowników kolimatorowych określane jako multi-footprint, czyli pasujące do celowników kilku producentów (Shield RMS, Vector Optics Frenzy-S, Holosun 507k) i to bez konieczności stosowania płytek montażowych. Dzięki temu celowniki osadzone są bardzo nisko i nie ma potrzeby wymiany mechanicznych przyrządów celowniczych na podwyższane, bo standardowe, montowane fabrycznie, widoczne są w dolnej 1/3 okna celownika kolimatorowego (1/3 co-witness). Mechaniczne przyrządy celownicze CR920 wykonane są ze stali, a dodatkowo w muszce osadzona jest kapsułka z trytem i światłowód, dzięki czemu przyrządy zgrywa się szybciej, a muszka jest widoczna w warunkach niskiego poziomu oświetlenia zewnętrznego.

W pistolecie zastosowano matchową lufę ze stali 416R, o długości 3.41”, z zewnętrznymi, spiralnymi żłobieniami ułatwiającymi usuwanie zabrudzeń i zmniejszającymi masę, wykończoną w kolorze brązowo-złotym. W lufie zastosowano klasyczny gwint o skoku 1:10.

Do broni dołączone są dwa magazynki wykonane ze stali – krótszy, o pojemności 10 sztuk amunicji i przedłużony, mieszczący 13 naboi. Dłuższy magazynek stanowi jednocześnie bardzo wygodne przedłużenie chwytu, co docenią osoby o średnich i większych dłoniach. Pistolet dostarczany jest wraz z pokrowcem w formie dużej saszetki, w której bez problemu można przenosić broń oraz zapasowe magazynki.

Jak możecie zobaczyć na zdjęciach, my na potrzeby testów CR920 wyposażyliśmy w celownik kolimatorowy Vector Optics Frenzy-S, którzy został osadzony bezpośrednio na zamku. Kolimator ten charakteryzuje się dość dużym oknem oraz wygodnie umieszczonymi przyciskami sterującymi natężeniem jasności plamki.

CR920 Elite stanowi bardzo ciekawą propozycję dla osób poszukujących małego, ergonomicznego pistoletu o dużej pojemności magazynka i przystosowanego do montażu celowników optoelektronicznych, a także ceniących sobie oryginalny design.

 

Specyfikacja pistoletu Shadow Systems CR920 Elite

 

Specyfikacja kolimatora Vector Optics Frenzy-S